ÇEKÜL FİDANLARI ALANYA’DA TOPRAKLA BULUŞTU | ÇEKÜL

ÇEKÜL FİDANLARI ALANYA’DA TOPRAKLA BULUŞTU

14.04.2009

Geleneksel Fidan Dikim Şenliği Alanya’da yapıldı. ÇEKÜL Vakfı,  “7 Ağaç Ormanları” projesi kapsamında yapılan fidan bağışlarını bu yıl “Alanya Dünya Ormanı” projesine aktararak, Alanya Kaymakamlığı tarafından başlatılan anlamlı çabaya destek veriyor. Bireysel bağışların yanı sıra özel sektör temsilcisi Vodafone da 50 bin fidanın dikileceği 7 Ağaç Alanya Ormanları’na, 14 bin fidan dikerek katkıda bulunuyor.  

Dikim şenliği, Alanya kent merkezine yarım saat uzaklıkta bulunan Konaklı Belediyesi’ne bağlı Toslak Köyü mevkiindeki dikim alanında yapıldı. Şenliğe Merkez Valisi Can Direkçi, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu,  ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Alanya ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri, çevre köylüleri, Akdeniz Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda ilköğretim öğrencisi katıldı.

Şenlik, Menderes İlköğretim okulunun halk oyunları gösterisi ve çevreyle ilgili şiirlerin okunmasıyla başladı. İlk konuşmayı Alanya Orman İşletme Müdürü Vedat Dikici yaptı. Alanya Dünya Ormanları Projesi hakkında bilgi veren Dikici, yılda 100 milyon fidan dikmeyi hedefledikleri, duyarlı katılımlarla 150 bin fidana ulaştıklarını söyledi.

Ardından söz alan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Bize düşen tarihsel bir görev var. Ağaçlandırma her kesimin ortak fedakârlığıyla yürüyecek bir çalışmadır. Biz sadece bir ağaç dikme merasimi yapmıyoruz. Fidan dikmek toprakla ilişki kurmak için çok önemli. Ağaçlar çevrenin olduğu kadar eğitimin de bir parçası. Bir yurttaş gibi, bir Alanyalı gibi davranmak gerekiyor. Anadolu coğrafyası bize bağışlanmış bir armağandır. Bu armağanı zedelemeye kimsenin hakkı yoktur. Çocuklara sesleniyorum. Bizim yaptığımız yanlışları yapmayın. Bizim yaptığımız ihtiraslı, geliştirilmesi mümkün olmayan kötülüklerin dünyanıza girmesine izin vermeyin. Bilinçli, bizden daha kültürlü ve eğitimli, geleceğe daha umut dolu gözlerle bakın. Çocukları ve eğitimcileri bu beraberlikten dolayı kutluyorum,” dedi.

Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ise Alanya Dünya Ormanı’nın içinde ÇEKÜL Vakfı 7 Ağaç Ormanları’nı oluşturmak için Toslak köyünde bir şenlik düzenlendiğini söyleyerek konuşmasına başladı. Doğan, küresel ısınmanın boyutlarından bahsederek, son üç ayda yağan yağmurların, gelecek 60 yıl içinde yağacak son yağmurlar olduğunun bilim adamları tarafından açıklandığını vurgulayarak ağaçlandırmanın önemine değindi. ÇEKÜL Vakfı’nın Alanya’daki kültürel mirası korumak için pek çok çalışma yürüttüğünü, şimdiyse ağaçlandırma çalışmalarına destek verdiğini hatırlatarak teşekkür etti. Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu da bir konuşma yaparak, Alanya’nın ağaçlandırmada ilk üç kent arasında yer aldığı bilgisini verdi.

ÇEKÜL Vakfı’nın ağaçlandırma çalışmasına katkıda bulunarak Alanya’da 14 bin fidan dikecek olan Vodafone’nun Türkiye Kurumsal İlişkiler Bölüm Başkanı İdil Dorsan da yaptığı konuşmada, “Bir özel sektör temsilcisi olarak bir kampanya başlattık. Abonelerimizi, kâğıt faturalarını elektronik ortama taşımaya davet ediyoruz. Bu kampanyaya katılan bütün abonelerimizle birlikte doğaya olan borcumuzu geri ödemek için bir adım atmak üzere buradayız. Daha binlerce fidanın dikilmesine katkı da bulunmaya devam edeceğiz,”dedi.

Konuşmaların ardından tüm katılımcılar, dikim alanına giderek fidanları toprakla buluşturdu.