Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Evine Bahar Geldi!

ÇEKÜL Evine Bahar Geldi!

25.04.2019

ÇEKÜL Vakfının Beyoğlu’ndaki tarihi binası, “Kültürel Mirasımızı Öğreniyoruz, Bağış Yapın Çocuklar da Öğrensin!” üst başlığıyla bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. ÇEKÜL Bilgi Ağacının İstanbul ve Anadolu’da uyguladığı eğitimlerde fırsat eşitliği yaratmak ve daha çok öğrenciye ulaşabilmek için düzenlenen bağış etkinlikleri, kültür sanat alanından isimleri ÇEKÜL destekçileriyle buluşturuyor. ÇEKÜL Evi Bahar Programı kapsamında ağırlanacak isimlerse Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, Prof. Dr. Ünal Akkemik ve Prof. Dr. Necmi Karul.  

ÇEKÜL Bilgi Ağacının doğal ve kültürel miras eğitimlerinden her 1 öğrencinin faydalanabilmesi için 30 TL bağış karşılığı katılabileceğiniz etkinliklere, ÇEKÜL Vakfı Facebook Etkinlik Sayfasından kayıt yaptırmanız mümkün.

 

Prof. Dr. Ufuk Kocabaş ile Yenikapı Batıkları

30 Nisan Salı saat 18:30-20:00

Dünyanın en geniş  repertuvarına sahip antik tekne koleksiyonlarından birini oluşturan “Yenikapı Batıkları”, 2004 yılından günümüze, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü başkanlığında ve Prof. Dr. Ufuk Kocabaş’ın proje direktörlüğünde sürdürülüyor. İstanbul Üniversitesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan ekip, batıklar üzerinde yoğun bir bilimsel çalışma sürdürüyor. Bizans Dönemine tarihlenen 37 gemi batığı, dönemin denizciliği, deniz ticareti ve gemi yapımı teknolojisiyle ilgili paha biçilmez bilgilere ulaşılmasını sağlıyor.  Kazıların başladığı 2004 yılından  bugüne, hakkında 7 kitap, 50’ye yakın makale ve 100’den fazla bildirinin yayımlandığı Yenikapı Batıkları Projesi ile şu ana dek 27 geminin dokümantasyon çalışması tamamlandı. Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, büyük bir merakla izlenen bu sualtı mirasını anlatmak üzere, bizlerle buluşacak.
Etkinlik kayıt için: https://www.facebook.com/events/343525046508251/  

 

Prof. Dr. Ünal Akkemik ile Yenikapı Ahşapları

21 Mayıs Salı saat 18:30-20:00

Türkiye’nin en büyük arkeolojik kazı sahalarından biri olan Yenikapı’da çok önemli miktarda ahşap gün yüzüne çıktı. Bulunan ahşapların bir kısmının gemilere, iskele ve mendireklere, bir kısmının ise süs eşyalarına ait olduğu belirlendi. Yapılan çalışmalar ve teşhislerle, ahşapların kullanıldığı dönemlere ilişkin de önemli bilgilere ulaşıldı; 5.-11. yüzyıla kadar, özellikle gemi ahşabı kullanımında büyük değişimler yaşandığı saptandı. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik, Yenikapı Batıkları Projesi kapsamında sualtı mirasını ahşap kalıntılar üzerinden değerlendiriyor. Yenikapı Batıkları Ahşap Analizleri Projesi Yürütücüsü Prof. Dr. Ünal Akkemik, ahşabın yolculuğunu anlatmak üzere, bizlerle buluşacak.
Etkinlik kayıt için: https://www.facebook.com/events/362101154655284/

  

Prof. Dr. Necmi Karul ile Neolitik Dönem ve Göbeklitepe’nin Yeri  

11 Haziran Salı saat 18:30-20:00

UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan, tarih öncesi döneme ait bir arkeolojik alan olan Göbeklitepe, dünya tarihinde kabul görmüş teorileri ters yüz etme kapasitesine sahip; yaklaşık 12 bin yaşında bir kültür mirasına işaret ediyor. Arkeolojik çalışmaları 1995 yılında başlayan Göbeklitepe’nin ilk dönem Neolitik toplulukları için önemli bir toplanma ya da tören merkezi olduğu düşünülüyor. Yiyeceğe erişim, sosyal hiyerarşi, işbölümü gibi pek çok konuda yeni soruların sorulmasına yol açan bu özel miras alanının bilinirliğini desteklemek üzere 2019, Göbeklitepe Yılı ilan edildi. Göbeklitepe Bilim Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Necmi Karul, son yıllarda Güneydoğu Anadolu’da yürütülen Neolitik Dönem kazıları ve Göbeklitepe’nin bu bağlamdaki yerini, eşsiz antik mirasın işaret ettiklerini anlatmak üzere, bizlerle buluşacak. 
Etkinlik kayıt için: https://www.facebook.com/events/2284898011777298/

Tüm Haberler