Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Evi, Ünye Belediyesini Ağırladı

ÇEKÜL Evi, Ünye Belediyesini Ağırladı

16.11.2022

ÇEKÜL Çarşamba Kent Toplantılarının Kasım ayındaki konuğu Ünye Belediyesiydi. Geçmişte pek çok çalışma için işbirliği yapılan Ünye Belediyesi uzmanları, restore edilen ve projeleri hazırlanan tarihi yapıların işlevlendirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulunmak üzere ÇEKÜL uzmanlarıyla biraraya geldi.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Plan ve Proje Müdürü Sibel Cerrahoğlu, İmar ve Şehircilik Müdürü İrfan Pelit ve Yüksek Mimar Ayşe Fidan Avgan’ın ağırlandığı toplantıya; ÇEKÜL Vakfı uzmanları Namık Kemal Döleneken, Hasan Özgen, Timur Çelik, Nüvit Bayar, Şeyda Arguner Dana ve Ahmet Onur Altun katıldı.

Tarihi Kentler Birliği Koruma Özendirme Yarışmasında Süreklilik Ödülüne değer bulunan Sabri Kadı Konağının yeniden işlevlendirilmesi toplantının ilk gündem maddesiydi.

Kadılar Yokuşu ile Hacı Emin Caddesini birbirine bağlayan ve Kültür Yolu Projesinde stratejik önemi olan konak, bir 19. yüzyıl yapısı. Ünye Belediyesi, konağın kent yaşamında aktif bir merkez olması için çalışmalara başladı ve ÇEKÜL uzmanlarıyla fikir alışverişinde bulundu; öne çıkan bazı fonksiyonlar belediyenin yapacağı fizibiletenin ardından değerlendirilecek.

Restorasyon projeleri hazırlanan ve işlevlendirme planına alınan bir başka yapı ise kent meydanındaki Meydan Hamamı. Kent merkezinde yer alması nedeniyle, içinde turizm bilgi ofisinin de bulunduğu ve Ünye’nin önemli hat sanatçılarından Mustafa Rakım Efendi’nin eserlerinin sergilendiği; geleneksel sanat atölyeleri düzenlenen bir sanat merkezi olarak işlev kazanması planlanıyor. Ünye’nin kadılarıyla meşhur bir kent olmasından yola çıkarak, hamamda bir hukuk müzesinin de planlanabileceğini vurgulayan ÇEKÜL uzmanları, Osmanlı’dan günümüze hukuk tarihinin anlatılabileceğini belirtildi. İşlevi ne olursa olsun, özellikle gençler ve çocukların kullanabileceği canlı, yaşayan bir mekân olması gerekliliği özellikle vurgulandı.

Son olarak, rölöve çalışmaları devam eden Alioğlu Değirmeni konuşuldu. 3 taşlı değirmen, bu özelliğiyle yöredeki tek değirmen. Değirmenin, tahılların geleneksel yöntemle öğütülmesini sağlayan özgün işlevini devam ettirmek isteyen Ünye Belediyesi, yapının üst katındaysa burada elde edilen ürünlerle yöresel yemeklerin yapıldığı bir alan planlıyor.

Uzun yıllardır ÇEKÜL Evi Çarşamba Toplantılarına belli aralıklara katılarak koruma proje ve uygulamalarını uzmanlarla paylaşan Ünye Belediyesinin çalışmaları, kentte artık görünür olmaya başladı. Süreklilik kazanan çalışmalar, ÇEKÜL ve Tarihi Kentler Birliği tarafından yakından takip ediliyor.

 

Tüm Haberler