ÇEKÜL BİLGİ-BELGE MERKEZİ, ELEKTRONİK ORTAM ÜZERİNDEN KULLANIMA AÇILDI | ÇEKÜL

ÇEKÜL BİLGİ-BELGE MERKEZİ, ELEKTRONİK ORTAM ÜZERİNDEN KULLANIMA AÇILDI

04.01.2008

ÇEKÜL Vakfı'nın sahip olduğu bilgi ve belge birikimini elektronik ortama aktarma çalışmaları sonuçlandı. Bilgi-Belge Merkezi'nde bulunan kütüphane, arşiv ve müze malzemesine erişimin hızlandırılması amacıyla kütüphane katalogları internet ortamına taşındı ve Çekül web sitesi üzerinden araştırmacıların kullanımına sunuldu. 

ÇEKÜL Bilgi-Belge Merkezinde, Metin Sözen Arşivi, Kütüphane, Anadolu Araştırmaları ve Sinan'a Saygı Kitaplığı başlıkları altında, dört grupta toplanan basılı ve dijital malzemenin  kayıtları aynı havuzda bir araya getirildi, veriler UFUK kütüphane yazılımına girildi. Kullanıcılar, Çekül web sitesindeki Bilgi-Belge Merkezi sayfasından,  ilgi alanları doğrultusunda belirleyecekleri katalog türünü (kitap, makale, fotoğraf gibi) ve kategoriyi (yazar, konu, dizin gibi) seçerek veri tabanında arama yapabilecekler. Eriştikleri malzemenin künyesini ve yer numarasını e-posta aracılığıyla Çekül Bilgi-Belge Merkezi'ne ulaştırdıkları takdirde, istedikleri belgenin fotokopisi bir ücret karşılığında kendilerine gönderilecek. Ya da, seçtikleri belgelerin künye ve yer numaralarıyla birlikte, Çekül Merkezi'ne bizzat gelerek, kaynakları inceleme, üzerinde çalışma ve çoğaltma olanağına sahip olacaklar.    

Kullanıcıların bu hizmetten yararlanmalarını kolaylaştırmak amacıyla web sayfasında ayrıca,  Çekül Bilgi-Belge Merkezi kütüphanesinin genel bir tanıtımı, kısa bir kullanıcı kılavuzu ve katalog tarama  ekranı yer almaktadır. Sürekli gelişen ve yenilenen Çekül Bilgi-Belge Merkezi sizlerin katılımıyla büyümeye devam edecektir.

İletişim Bilgileri :
Adres: Ekrem Tur Sok. No:8 Beyoğlu 34435 İstanbul
Tel:  0212 251 54 44 / 0212 249 64 64
Faks: 0212 249 64 64 / 0212 251 54 45
Mail:  [email protected] [email protected]