Ana içeriğe atla

ÇEKÜL Bilgi Ağacı çocuklara suyun öyküsünü anlattı

30.05.2017

Türkiye’nin farklı ölçeklerindeki kentlerinde sürdürdüğü öğrenci ve öğretmen eğitimleriyle coğrafya ve tarihten gelen zenginliği, kültür ve doğa mirasını genç kuşaklara aktaran ÇEKÜL Bilgi Ağacı, İstanbul’da Vizyon Koleji ile iki ayrı atölye ve bir eğitim programı gerçekleştirdi. Okul öncesi ile ilkokul öğrencileriyle yürütülen eğitimler, ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanlarının detaylı sunumları ve uygulamalı örnekleriyle birlikte yapıldı.

İlk atölye, 24 Mart tarihinde okul öncesi 60 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen “Tohum ve Tohumun Yolculuğu” oldu. Tohumlar hakkında bilgi alan ve tohumların yayılma taktiği gibi ilginç bir detayla tanışan öğrenciler, tohumların doğadaki diğer canlılarla ilişkilerini keşfetti, doğanın bütüncül yapısının ilk örneklerinden biriyle karşılaştı. Bu ilk tanışmadan sonra “Tohumlarla Kartpostal Yapıyoruz” etkinliğine katılan öğrenciler, tohumlara dokunarak ve oyun oynayarak  atölyeyi yaratıcı bir çalışmayla tamamladı.

Yaşça daha büyük olan öğrenciler de ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanlarıyla “Suyun Öyküsü” atölyesinde buluşma fırsatı buldu. 3 ve 4. sınıf öğrencileri, 10 Mayıs’ta gerçekleştirilen Suyun Öyküsü” atölyesinde, suyun hayatın temeli olduğu bilgisinden hareketle, gündelik yaşam ve su ilişkisi üzerine düşündü. İnsanların gündelik alışkanlıklarının su kaynaklarına etkisi, bu atölyenin belirgin sorularından biri oldu. Atölye kapsamında gerçekleştirilen sunumda öğrencilere, uygarlıkların ve kültürlerin doğmasında suyun oynadığı belirleyici rol anlatıldı. Dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının güncel durumu ve su kaynaklarının korunmasına yönelik bireysel adımları da bu sunumun başlıca konularından biriydi. Yaşamın devamı için temel bir kaynak olan su ve suyun korunması için gerçekleştirilen atölye, ekolojik bir etkinlikle tamamlandı: “Kendi Deterjanını Kendin Yap”.  Öğrenciler, günlük yaşamda kullanabilecekleri ve su kaynaklarını kirletmeyen, çevre dostu deterjanlar üretmenin mümkün olduğunu öğrendi ve kendi deterjanlarını üretti.

ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanlarının Vizyon Kolejinde verdiği bir diğer eğitim ise 16 Mayıs tarihinde ilkokul 1 ve 2. sınıf öğrencilerinin katılımıyla Bahçeşehir Göletinde gerçekleştirildi. Doğayı, beş duyumuzu kullanarak keşfetmeyi amaçlayan “Doğadan Öğreniyorum” eğitimi; gözlem yapmayı, doğadaki canlılar arasındaki ortaklıkları fark etmeyi ve empatiyi destekliyor. Eğitim boyunca öğrenciler doğadaki çeşitliliği fark etti; doğanın aynı anda birden çok yaşamı ve ilişkiyi barındırdığını öğrendi. Doğayı anlamak ve ona yaklaşmak için kokular, dokular, renkler ve seslerin iyi birer yol gösterici olduğunu deneyerek keşfetti. “Doğadan Öğreniyorum”, öğrencileri Bahçeşehir Göletinde bir yolculuğa çıkardı ve 25 Mayıs günü yine 1 ve 2. sınıf öğrencileriyle tekrar edildi.

ÇEKÜL Bilgi Ağacı, Vizyon Kolejinde her bir atölye ve eğitim ile okul öncesinden ilkokul 4. sınıfa, kalabalık bir doğasever öğrenci grubuyla buluştu.

 

ÇEKÜL Bilgi Ağacı eğitimleri için ayrıntılı bilgi:

http://cekulvakfi.org.tr/proje/egitim-programlarimiz

 *NOT:

Fırsat Eşitliği için Eğitim Bağışı: ÇEKÜL Bilgi Ağacı eğitim ve atölyelerinden yararlanmak isteyen öğrenciler arasında fırsat eşitliği yaratmak ve devlet okullarıyla yapılan eğitimlerin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere, özel okullara verilen eğitimlerde bağış kabul edilmektedir. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Tüm Haberler