Ana içeriğe atla

ÇEKÜL Akademi'den Sinop'a destek

05.09.2011

2009 yılında kurulan ÇEKÜL Akademi, Avrupa Kültür Derneği tarafından hazırlanan Geleceği Biriktirmek Kentsel Kalkınmada Kültür ve Sanat başlıklı projeye uzmanlarıyla destek veriyor. Sinop, Kasım ayına kadar yurtiçinden ve Avrupa'dan pek çok uzmanı, sanatçıyı misafir edecek. 

Sinop’ta ilki gerçekleştirilecek proje 7-8 Eylül 2011 tarihlerinde yapılacak bir Kent Buluşması ile başlayacak. Hemen arkasindan Kent Akademisi‘nde seminerler ve atölye çalışmaları ile Sinoplular yurtiçinden ve Avrupa’dan gelecek uzmanlarla bir araya gelecek. Kentsel tasarım, turizm, kentteki tarihi yapılara yeni fonksiyon kazandırılması, kültürün kent ekonomisine katkısı, sivil toplumun kentsel kalkınmadaki rolü gibi konulardaki atölye çalışmalarıyla  Sinop’un geleceğini şekillendirmek için birlikte düşünme ve planlama süreci başlatılacak. Öneriler, proje sırasında yayınlanacak gazeteler (Sinopsis) ve proje sonunda yayınlanacak kitap ile belgelenecek.

Tüm bu düşünce sürecinde yer alacak ve Sinoplularla işbirliği yapacak sanatçılar, eserleri ile Sinop’un geleceğine dair sanatsal öneriler sunacak. 17 Eylül-17 Kasım'daki sergi ile eserler kentin farklı mekanlarında gösterilecek.

Etkinlikler süresince yapılacak atölyelere ÇEKÜL'den Yeşim Dizdaroğlu, Seval Aydın, Yonca Moralı ve Alp Arısoy uzman olarak katılacak.  

Detaylı bilgi ve program için: http://gelecegibiriktirmek.europist.net/

 

Tüm Haberler