Ana içeriğe atla

Çekül Akademi’den Koruma Alanında Çalışan Kadrolara Eğitimler

21.01.2010

ÇEKÜL Vakfı yirmi yıllık birikim ve tecrübelerini paylaşmak için ÇEKÜL Akademi eğitim birimini kurdu. “Kültürel ve Kentsel Koruma” alanında çalışmalar yürüten ÇEKÜL Vakfı’nın Akademi eğitimleri kamu-yerel-sivil-özel kesimleri hedef alarak hazırlandı. Eğitimin pilot uygulaması Tarihi Kentler Birliği’ne üye belediyeler ile başladı.

Tarihsel, kültürel ve kentsel miras zenginliğinin korunmasında önemli sorumluluğa sahip olan yerel yönetimler ile çalışmalar yürüten ÇEKÜL Vakfı’nın yaptığı ihtiyaç analizi araştırmasında, kültürel koruma, kentsel koruma, geleneksel yaşam kültürü, hukuk, mimari, arkeoloji ve sosyal bilimler başlıkları, koruma alanında çalışan birimlerinin en çok eğitime ihtiyaç duyduğu alanlar olarak tespit edildi.

Yerel yönetimler bünyesinde, koruma çalışmalarını yürütmek için kurulan proje ve uygulama birimleri ile 2005 yılından bu yana kurulmaya başlayan KUDEB-Koruma Uygulama ve Denetim Büroları’nın teknik ekiplerine, pilot eğitim uygulamasında öncelik verildi. Tarihi Şerifler Yalısı kayıkhane bölümünde üç gün suren eğitimlerde, şehir plancısı Faruk Göksu, Restoratör Mimar Nüvit Bayar ve Hurşit Arslan, Sezer Cihan ve Ahmet Ertürk’ten oluşan Gaziantep Teknik Destek Ekibi gibi alanında uzman isimler tarafından bilgi aktarımı yapıldı. “Kentsel Gelişim Stratejileri”, “Gaziantep Örneği: Proje Yönetimi”, “Kültürel Varlıkların Gruplandırılması ve Bakım Onarım Esasları” başlıklı konular anlatıldı ve Eyüp, Kadıköy, Beşiktaş gibi belediyelerin çalışmaları inceleme gezileriyle yerinde incelendi.

Eğitimlerde, yerelde yapılan uygulamalar üzerinden de soru-cevap bölümlerinin yer alması, koruma çalışmalarının sağlıklı ilerlemesine katkı sundu.

Sağlıklı ve sürdürülebilir koruma politikaları için yerel örgütlenmenin, yerel eğitimin ve bilinçlendirmenin önemine inanarak yola çıkan ÇEKÜL Akademi, belediyelerin ilgili kadrolarının geliştirilmesini hedefliyor. Belediyelerin bilgi ve deneyimlerini de ortaya koymasını sağlayarak kazanımlarını yansıtmalarını da eğitimin bir parcası olarak goren Akademi, bilgilerin kurumlar arasında paylaşılmasın da yolunu açmayı hedefliyor.  ÇEKÜL Akademi eğitimleri başarıyla tamamlanan pilot eğitimlerin ardından Şubat ve Haziran ayları arasında 10 eğitim gerçekleştirecek.

Tüm Haberler