Ana içeriğe atla

ÇEKÜL Akademi yeni döneme hazırlanıyor

26.06.2012

Kişisel gelişim ve kültürel koruma alanında pek çok seminerler düzenleyen ÇEKÜL Akademi, Tarihi Kentler Birliği için hazırladığı Kültürel ve Kentsel Koruma Eğitimleri bahar dönemini değerlendirdi; Akademi eğitmenleri ÇEKÜL Evi'nde bir araya geldi. 

ÇEKÜL Akademi koordinatörü Didem Çakar, “Akademi’nin 3. yılındayız. Belediyelerden katılım her geçen gün artıyor ve eğitimlerden alınan bilgilerin olumlu sonuçlarını yapılan uygulamalarda görmeye başladık. Kültürel ve kentsel koruma çalışmalarının niteliğinin arttığını gözlemliyoruz.  Bu da bize, gelecek eğitimlerin planlamasını yapmak ve farklı başlıklar eklemek için umut veriyor. Eğitimlerde, ulusal ve uluslararası örneklerle, hem geleneksek yaklaşımlar hem de yeni ve modern yaklaşımlar paylaşılıyor. Bu da katılımcıların farklı bakış açıları geliştirme ve doğru teknikleri öğrenmelerini sağlıyor. Tüm bunlar eğitmenlerimizin  gönülden desteğiyle gerçekleşiyor, “ diyerek güz dönemi eğitim planlamasına başladıklarını söyledi.  

Bahar döneminde toplam 10 eğitim düzenlendi: Somut olmayan kültürel miras, yeniden işlevlendirme, endüstri mirasının korunması, kent kimliği ve kentlilik bilinci, kültürel miras yönetimi ve arkeopark uygulamaları, kentsel koruma ve gelişim dinamiklerine stratejik bakış, projelendirme esasları, bakım-onarım esasları, kent müzeleri, bilgisayarlı 3D modelleme(detaylı bilgi: http://www.tarihikentlerbirligi.org/icerik/icerik.asp?ID=139). 42 belediyeden 145 kişi eğitimlere katılım sağladı. Her eğitim, uygulamanın içinden gelen uzmanlar tarafından verildi. Emirgan Şerifler Yalısı’nda düzenlenen eğitimler, konuya uygun alanlarda yapılan inceleme gezileriyle desteklendi.

ÇEKÜL Akademi güz dönemi eğitimlerinin Eylül ayında başlaması planlanıyor. Eğitim takvimi Tarihi Kentler Birliği’nin sitesinden duyurulacak.  

Tüm Haberler