ÇEKÜL Akademi Malatya’da | ÇEKÜL

ÇEKÜL Akademi Malatya’da

16.05.2014

ÇEKÜL Akademi, Tarihi Kentler Birliği’ne üye belediyelerin teknik kadrolarına yönelik düzenlediği “kültürel ve kentsel koruma” amaçlı programlarına “alanda eğitimler” adı altında 2014 bahar döneminde de devam ediyor. Alanında uzman eğitmenlerin sunumları ve örnek koruma çalışmaları ile yöntemlerinin yerinde incelendiği eğitim Malatya’da gerçekleşti.              

 Uygarlıkların kesiştiği kavşak noktalarından biri üzerinde yer alan Malatya ve ilçelerinde, şaşırtıcı bir çeşitlilik sergileyen doğal, tarihsel ve arkeolojik varlıkları kapsayan koruma hareketinin, metodolojisiyle örnek oluşturmasını sağlamak programın başlıca amaçlarını oluşturuyordu.

 

 14 Mayıs Çarşamba günü Malatya Ramada Plaza Altın Kayısı Oteli’nde başlayan eğitim programında:

Koruma ve yaşatma kavramı, kültür öncellikli bakış açısı, bir kentin doğal ve tarihi zenginliklerini çağdaş gelişme dinamikleriyle çelişkiye düşmeden koruma ve yaşatma çabasında proje yönetimi metodolojisi: Malatya modeli, geçmişten bugüne Malatya’da kültürler geçidi ve Malatya’da KUDEB ile başlayan değişim süreci, vaka analizi – restorasyon proje ve uygulamalarında mevzuat ve yöntem bilgisi ele alınan başlıca konulardı.

 

Programın 2. ve 3. gününde, Belediye Kültür ve Sanat Merkezi, Taşhoran Kilisesi, Karakaş Konağı, Şire Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, İstanbulluoğlu Konağı, Beşkonaklar, Etnoğrafya Müzesi,  Arkeoloji Müzesi, Kanalboyu, Aslantepe, Battalgazi(Ulucami, Prof. Dr. Metin SÖZEN Sanat Sokağı,  Kervansaray),  Arapgir(Millet Hanı – Çobanlı Konağı), Balaban(Şeyh Abdurrahman Erzincani Camii), Darende(Yuvalı Sokak, Günpınar Şelalesi, Eski Darende, Bedesten, Yalnız Minareler, Zengibar Kalesi, Somuncubaba Külliyesi) ve Tohma Kanyonu "alanda eğitim" gezilerinin yapıldığı yerlerdi.