Ana içeriğe atla

ÇEKÜL Akademi Kayseri Melikgazi’deydi

21.10.2016

ÇEKÜL Akademi 2016 Güz Dönemi Alanda Eğitimlerin ilki 28 – 30 Eylül tarihlerinde Kayseri’nin tarihi ilçesi Melikgazi’de  yapıldı.

“Kültürel Birikimin Korunması ve İşlevlendirilmesinde Melikgazi Örneği” başlıklı eğitime İsçehisar, Palu, Çınarcık, Kastamonu, Babaeski, Selçuklu, Harran, Karadeniz Ereğli, Buca, Silifke, Samsun Büyükşehir, Nizip, Meram, Hatay Büyükşehir, Battalgazi, Elazığ, Bünyan, Amasra, Kars, Şanlıurfa Büyükşehir belediyelerinden 32 uzman katıldı. İnceleme odaklı eğitimde, katılımcılar yoğun bir paylaşım platformunda buluşmuş oldu.Eğitimin açılışı, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın katılımıyla gerçekleşti. Akademi katılımcıları yerel tarih uzmanı ve yazar Mehmet Çayırdağ’dan “Kayseri’nin Tarihi ve Kültürel Derinliğinde Melikgazi” başlıklı sunumunu dinleyerek eğitime başladı.

Gesi bağlarının güvercinleri

Konuşmacılardan Melikgazi Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü, Arkeolog Gürcan Senem ise restorasyon ve işlevlendirme çalışmalarından söz etti. Senem, Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Melikgazi Belediyesi sınırlarında yerüstü ve yeraltında varolan kültürel mirasın korunması için son yıllarda yürütülen çalışmalarda izledikleri yöntem hakkında da bilgiler verdi.

Ardından ÇEKÜL Vakfı Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy Kapadokya bölgesinde  ve Melikgazi özelinde ÇEKÜL Vakfı tarafından yürütülen çalışmaları özetledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi KUDEB Şube Müdürü Fatih Cevat’ın “Restorasyon uygulamalarında ortaya çıkan problemler ve çözümsel yaklaşımlar” başlıklı sunumuyla Akademi katılımcıları teknik bilgiler ışığında kentlerindeki çalışmaları değerlendirme fırsatı buldu. Katılımcılar, eğitimin ikinci gününde, Melikgazi Belediyesince gerçekleştirilen restorasyon ve işlevlendirme çalışmalarını incelemek üzere sahaya çıktı. Bölgedeki en önemli sanayi miraslarından biri olan, aslına uygun restore edilen ve içindeki tüm malzemeyle “yerinde korunarak” sergilenen Germir’deki Bezirhane önemli bir örnek oldu. Gesi bölgesindeki  Güvercinlik Vadisi ise Melikgazi’de görülmesi gereken ender alanlardan biri olduğu için ÇEKÜL Akademi saha incelemesinde yerini aldı. 18. yüzyıla ait olan ‘kule tipi’ndeki taştan güvercinliklere Türkiye’de yalnız Gesi Bağlarında rastlanıyor. Bölgenin ve güvercinliklerin korumaya alınması için çeşitli projeler devam ediyor.

Ağırnas Mimar Sinan Müze Evi

Katılımcılarım eğitim amaçlı incelemeler yaptığı diğer saha ise Ağırnas oldu. Kentteki sivil mimarlık örneği yapılar hakkında bilgi verilmesinin ardından Mimar Sinan Müze Evi gezildi. Özgün biçimini koruduğu için Ağırnas’ın mimari kimliğinin korunması ve yaşatılmasında simgeleşen bu evin, 2000’li yıllara kadar boş ve atıl kaldığı anlatıldı. Ağırnas’ın en önemli kültürel değerlerinden bu ev, ÇEKÜL Vakfının önderliğinde Mimar Sinan’ın torunlarından alındıktan sonra kamu-sivil-yerel-özel birlikteliğinin özverili çabalarıyla 2007 yılında restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Şehir içi restorasyon şantiyeleri gezisi ise 2. günün son durağı oldu. Sırasıyla; Jandarma Konağı, ODTÜ Konağı, Gülük Konağı, Büyükince Konağı, Karacaoğlu Camisi, Karaimam Camisi, Peynirli Camisi ve Filintanın Konağı gezildi.

Son gün ise tematik müzeler ile Anadolu Selçuklu ve Osmanlı eserleri odaklı kent merkezi gezisi yapıldı. Hunat Külliyesi, Cumhuriyet Meydanı, Selçuklu Uygarlığı Müzesi, Milli Mücadele Müzesi, Kurşunlu Camisi ve Kapalı Çarşı incelendi.  Genel değerlendirmenin yapılması ve katılımcılara sertifika verilmesiyle eğitim programı tamamlandı.

Tüm Haberler