Ana içeriğe atla

ÇATIDER ve ÇEKÜL’den arama toplantısı

27.09.2012

Uluslararası YAPEX Fuarları kapsamında gerçekleştirilen Yapex Tadilat Fuarı, 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde RESTORASYON, RENOVASYON VE KÜLTÜR MİRASININ KORUNMASI teması ile Antalya Expo Center fuar alanında düzenlenecek. Fuar, Akdeniz Tanıtım ve ÇEKÜL Vakfı işbirliğinde, Tarihi Kentler Birliği ve Avrupa Tarihi Kentler Birliği (HERITAGE EUROPE) desteğiyle organize ediliyor. 

Çatı konusunda kamuoyunu ve sektörü bilinçlendirme amacı ile 2002 yılında kurulan ÇATIDER ile ÇEKÜL Vakfı, fuar kapsamında bir “Arama Toplantısı” düzenleyecek.

Restorasyon malzemelerinin tanıtılması, restorasyon sırasında doğru malzemenin seçilerek uygulanması, koruma sektöründe işbirliğinin güçlenmesi ve malzeme üretiminde Avrupa standartlarının yakalanması amacıyla düzenlenecek arama toplantısı 20 Ekim Cumartesi günü saat 11.00’de yapılacak. Toplantının moderatörlüğünü, Çatı ve Cephe Dergisi yayın danışmanı mimar Sadık Özkan yürütecek. Toplantıya, Arkeoloji ve restorasyon disiplinlerinden de katılım sağlanacak.

Geleneksel Çatı Kaplama Malzemeleri Arama Toplantısı’nın metinleri, Çatı Cephe Dergisi tarafından yayın haline getirilerek, ilgili kesimlerle paylaşılacak.

İlk toplantı ÇEKÜL Evi’nde yapıldı

ÇATIDER üyeleri ve Akdeniz Tanıtım yetkilileri, dün ÇEKÜL Evi’nde yapılan toplantıda bir araya geldi.

Prof. Dr. Metin Sözen, kurumlar arasında başlayan bu işbirliğinin devam edeceğini söyleyerek, arama toplantısı kapsamında yapılacak envanter çalışmasının da, koruma sektöründeki ilişkileri güçlendirerek, bilgi ve tecrübe paylaşımını arttıracağını vurguladı.

Tüm Haberler