Ana içeriğe atla
Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri Sahiplerini Buldu

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri Sahiplerini Buldu

06.10.2022

50 yıldan fazla süredir aktif gazetecilik yapan Burhan Felek anısına verilen Basın Hizmet Ödülleri, 1983 yılından bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenleniyor. Bu yıl, ÇEKÜL Vakfı kurucularından, ÇEKÜL Vakfı Genel Koordinatörü Betül Sözen’in de aralarında bulunduğu, 20 değerli basın emekçisi ödüle değer görüldü.

Toplumun her kesiminde doğal ve kültürel mirasın korunması bilincinin gelişmesi için eğitim, örgütlenme, tanıtım, ağaçlandırma gibi farklı alanlarda 32 yıldır politikalar geliştiren, projeler üreten ve uygulayan ÇEKÜL Vakfının en büyük emekçilerinden Betül Sözen’i ve tüm ödül kazananları kutlarız.

 

 

 

Betül Sözen Hakkında...

1944 yılında Adana’da doğan Betül Sözen ilköğretim ve lise yıllarını İstanbul’da tamamladı. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe 1965 yılında TRT İstanbul Radyosu’nda başladı. 2 yıl süren Uygarlık Yolunda programıyla, kültür-sanat aracılığıyla Anadolu’nun kapılarını araladı. Bu program sırasında -bir ömrü omuz omuza sürdüreceği- Metin Sözen ile tanıştı ve birlikte Kentten Kente programının yapımcılığını üstendiler. Her program, Anadolu’nun eşsiz ve o yıllarda yeni yeni keşfedilen, kıymetlenen zenginliğini TRT’nin vefalı, meraklı dinleyicisiyle buluşturdu. Çok sevilen bu programın ardından, halk biliminin işlendiği Kafdağı’nın Arkası, İstanbul’un semtlerinin anlatıldığı Anadolu’nun Kenti İstanbul programları devam etti. İsmail Cem’in genel müdürlüğüyle birlikte canlı yayın dönemi de başlamış oldu. Aile içi ilişkiler, gençlik sorunları gibi dinleyiciyi doğrudan ilgilendiren programlar hazırlandı. Prof. Özcan Köknel ve Suna Tanaltay’ın desteğiyle bu yayınlar sürekli hâle getirildi.  

Dolu dolu geçen yirmi yılın ardından, 1985’te emekli olduktan sonra Yeni İstanbul Gazetesi’nde bir dönem çalışan Betül Sözen; tecrübe, bilgi ve birikimlerini sivil toplum örgütleriyle de paylaşmaya başladı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ilk destekçilerinden oldu. Aynı zamanda Bizim Ülke Derneği ve ÇEKÜL Vakfının kurucularından olan Betül Sözen, uzun yıllar ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreterliğini yürüttü. 1990 yılında, vakfın kuruluş aşamalarından itibaren en büyük emekçisi oldu. Doğal ve kültürel mirasın tanıtılması, korunması için ÇEKÜL Vakfı bünyesinde pek çok proje ve programı hayata geçirdi. 7 Bölge 7 Kent, Kentler Çocuklarındır, Kültür Elçileri, 7 Ağaç Ormanları gibi vakfın başlıca çalışmalarında çocuklar, gençler ve kadınlarla örgütlenme çalışmaları yürüttü. Kırmızı Ceket isimli dergi ile vakfın eğitim çalışmalarının yayınlaşmasını sağladı. Vakfın Anadolu’daki gönüllü ağının oluşturulması ve gönüllü ilişkilerinin süreklilik kazanması için emek verdi. Betül Sözen aktif olarak ÇEKÜL Vakfı Genel Koordinatörlüğüne devam etmektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Bülteninden: 

2022 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri

Yönetmeliğe göre 70 yaşından gün alan ve meslekte 50 yılını tamamlayan basın mensuplarından ödüle değer görülenler:

Andaç Atak

1944 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Koleji ve AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe 1969 yılında TRT'de muhabir olarak başladı. Aynı kurumda Yayın Denetleme Kurulu üyesi olarak görevini sürdürdü ve aynı kurumdan emekli oldu. İngilizce biliyor. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Ayşe Tarman

1942 yılında Ankara’da doğdu. Mesleğe 1972 yılında Hürriyet Haber Ajansı’nda mütercim olarak başladı. Hürriyet Gazetesi, Aktüel, Tempo ve Ekonomist dergilerinde çalıştı. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuğu var. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Azer Bortaçina

1948 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Mesleğe 1972 yılında Yeni Ortam’da başladı. Milliyet’te çalıştı. İngilizce biliyor. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Berin Dikmen

1946 yılında İzmir’de doğdu. İzmir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe 1967 yılında TRT İzmir Radyosu’nda başladı. TRT Yayın Denetleme Kurulu üyeliği yaptı. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuğu var. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Betül Sözen

1944 yılında Adana’da doğdu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Mesleğe 1965 yılında TRT İstanbul Radyosu’nda başladı. 1985 yılında emekli olduktan sonra Yeni İstanbul Gazetesi’nde çalıştı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği‘nin ilk üyelerinden, Bizim Ülke Derneği ve ÇEKÜL Vakfının kurucularından. Uzun yıllar ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreterliğini yürüten Betül Sözen, ÇEKÜL Vakfı Genel Koordinatörlüğüne devam etmektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir.

Can Aksın

1941 yılında Ordu’da doğdu. Mesleğe 1962'de Akşam Gazetesi’nde başladı. Günaydın, Rapor, Ekonomik Bülten, Barometre ve Sabah’ta çalıştı. Akşam Gazetesi’nde Genel Koordinatörlük yaptı. Evli ve bir çocuğu var. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Cemil Ciğerim

1949 yılında Ordu’da doğdu. Lise mezunu. Mesleğe 1971 yılında, Yeni İstanbul'un Ordu muhabiri olarak başladı. Tercüman, Güneş ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. Halen Cumhuriyet Gazetesi’nin Samsun temsilcisi. “Kesip Sakladıklarım” adlı kitabı yayımlandı. Evli ve iki çocuğu var. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Coşkun Kartal

1952 yılında Eskişehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyat’ı bölümünden mezun oldu. Mesleğe 1969 yılında Eskişehir Sakarya Gazetesi’nde başladı. Sakarya, Son Olay ve Eskişehir gazeteleri ile TRT’de görev yaptı. TRT'de araştırmacı olarak çalıştı. Almanca biliyor. Evli ve bir çocuğu var. Sürekli Basın Kart sahibi.

Eray Canberk

1940 yılında İstanbul'da doğdu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi ile Yüksek Öğretmen Okulu'nun Fransız Dili ve Edebiyatı bölümlerinde gördüğü öğrenimini yarıda bıraktı. İlkokul öğretmenliği ve çevirmenlik yaptı, yayınevlerinde çalıştı. Mesleğe 1972 yılında Milliyet Gazetesi’nde başladı. Afşar Timuçin ile birlikte Kavram Yayınevi’ni kurdu, yönetti. Milliyet Çocuk, Bando, Kırmızı Balon gibi çocuk dergilerinde çalıştı. İstanbul’da yazar, çevirmen ve araştırmacı olarak yaşamını sürdürüyor.

Hasan Çakkalkurt

1952 yılında Erzincan’da doğdu. İÜ Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Mesleğe 1970 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde başladı. Haber Gazetesi’nde Kent Haberleri Servisi’ni yönetti. Milliyet’te çalıştı. Posta, Milliyet, Radikal ve Fanatik’te Sorumlu Müdür olarak görev yaptı. Almanca biliyor. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Hikmet Altınkaynak

1945 yılında Niğde’de doğdu. İÜ Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe 1972'de Yeni Ortam Gazetesi’nde başladı. Cumhuriyet, Vatan, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. Cumhuriyet Gazetesi’nde serbest yazar olarak görev aldı. “Edebiyatımızda 1940 kuşağı”, “Orhan Kemal” adlı kitapları yayımladı. Evli ve bir çocuğu var. Sürekli Basın Kart sahibi.

Jan Devletoğlu

1943 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe 1964 yılında Türk Haberler Ajansı (THA)’nda muhabir olarak başladı. Aftonbladet, IM, Rapport, Güneş, Sabah, Vatan ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. Çalışmalarından dolayı birçok başarı ödülleri aldı. Yayınlanmış birçok eseri var. Evli ve üç çocuk sahibi. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Kadir Can

1951 yılında İstanbul’da doğdu. Mesleğe 1971 yılında Günaydın’da Foto Muhabiri olarak başladı. Hürriyet ve Cumhuriyet'te Foto Muhabiri olarak çalıştı. Çalışmalarından dolayı fotoğraf dalında başarı ödülleri aldı. Evli ve iki çocuğu var. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Mehmet Gündüz

1947 yılında Elazığ’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Mesleğe 1968 yılında TRT Ankara Radyosu’nda başladı. Diyarbakır Radyosu, TRT Gaziantep Bürosu ve İzmir Radyosu’nda görev aldı. Ardından Ajans Ada ve İstanbul Belediyesi Radyo BRT’de Radyo Müdürü olarak çalıştı.

Mustafa Dolu

1949 yılında Giresun’da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe 1970 yılında Günaydın Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Güneş ve Akşam‘da Sorumlu Müdür ve yazar olarak görevini sürdürdü. Mesleki ödülleri var. “Türkiye’de Kooperatifçilik” adlı kitabı yayımlandı. Evli ve bir çocuğu var. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

 Okay Göçer

1942 yılında Ankara’da doğdu. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu Radyo-Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe 1961 yılında Öncü Gazetesi’nde başladı. Son Haber, Son Baskı, Inkılap, Akis Mecmuası, Hür Anadolu Gazetesi ve TRT Haber Dairesi’nde görev yaptı. Mesleki ödülleri var. TRT'den emekli. Evli ve bir çocuk sahibi. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Özkan Altıntaş

1946 yılında Eskişehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe 1971 yılında Hürriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Meydan Gazetesi ve Milliyet Haber Ajansı’nda çalıştı. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuğu var. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Süleyman Yağız

1950 yılında Gaziantep’de doğdu.  İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Mesleğe 1972 yılında Yeni Ortam’da başladı. AA, UBA,  Tan, Yeni Günaydın, Sabah, Yeni Asır, Son Havadis ve Takvim gazetelerinde çalıştı. Yayımlanmış kitapları var. Evli ve bir çocuğu var. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Yüksel Hançerli

1948 yılında Adana’da doğdu. Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Mesleğe 1966 yılında Çukurova Gazetesi’nde başladı. Tercüman ve Akşam gazetelerinin Adana bürolarında çalıştı.Polis, Adliye, Spor ve Magazin olmak üzere birçok dalda gazetecilik yaptı. 1980 Moskova Olimpiyatları’nda TRT kameramanı olarak görev yaptı. Günaydın Gazetesi’nin TV özel ödülünü aldı. 1990 yılında TRT Çukurova Bölge Haber Müdür Yardımcısı oldu. Yayınlanmış birçok eseri var. Evli ve iki çocuk babası. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

Ziya Uçkan

1946 yılında İzmir’de doğdu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (AİTİA)’nden mezun oldu. Mesleğe 1968 yılında İstiklal Gazetesi’nde başladı. TRT'de Haber Kameramanı, Şube Müdürü, TV Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Uzmanı olarak görev yaptı. İngilizce biliyor. Evli. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

 

Burhan Felek Kimdir?

Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul'da doğdu ve Hukuk Mektebi'ni bitirdi. Mesleğe Ahmet Rasim'in Donanma Dergisi'nde başladı. Tasvir-i Efkar Gazetesi’nde spor ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vatan, Millet, Yeni Ses, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yazarlık yaptı. 1925 yılından başlayarak son günlerine kadar köşe yazılarını sürdürmesi nedeniyle Şeyhül Muharririn unvanı ile ödüllendirildi. İÜ Gazetecilik Enstitüsü'nde öğretim üyeliği yaptı. İtalyan mizahçısı Giovanni Guareschi'nin "Don Camillo" dizisini Türkçe'ye çevirdi, İstanbul Üniversitesi'nin Onursal Hukuk Doktorluğu’nu alan ilk gazeteci oldu. TGC başkanlığını 1949–1952 ve 1959-1982 yılları arasında iki kez üstlendi.

 

Tüm Haberler