Bostancı Mektebi restore edildi | ÇEKÜL

Bostancı Mektebi restore edildi

19.01.2012

Gaziantep’in eski kent dokusunun bulunduğu Şahinbey ilçesi yapı ölçeğinde ve sokak dokusunda yaptığı restorasyonlarla koruma hareketinin öncüleri arasına girdi.

Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi’nin açılışı için Antep’e giden ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜL ekibi, restore edilen ve kültür merkezi olarak işlevlendirilen Bostancı Mektebi’nin açılışına katıldı.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve ekibinin titiz çalışmaları sonucunda yıkılmak üzereyken yeniden ayağa kaldırılan Bostancı Mektebi, adına yakışır şekilde yine eğitimlerin verildiği bir mekân olarak hizmet verecek. Belediye yaptığı restorasyonla, Tarihi Kentler Birliği'nin Özendirme Yarışması'na da uygulama projesi dalında başvurdu.  

Tarihi binada, kadın ve çocuklar için İngilizce, okur-yazarlık, el sanatları ve dokuma sınıflarının yanı sıra, etkinlik ve söyleşilerin yapılacağı bir toplantı salonu da bulunuyor.   

Prof. Dr. Metin Sözen’in yönlendirmesiyle restorasyon kararının verildiği mektep, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanarak, mahalle halkının kullanımına açıldı. Mahalleliler yapılan tüm etkinliklerden ücretsiz faydalanabilecek. Sözen açılışta yaptığı konuşmada mekan ve bellek konusuna dikkat çekerek, Bostancı Mektebi'nin mahallenin önemli bir parçası olduğunu, genç kuşakların geçmişiyle bağ kurabilmesi için bellek mekanlarının yaşatılması gerektiğini söyledi.