Ana içeriğe atla

BORABOY GÖLÜ’NDE DOĞAYA SAYGI İÇİN BULUŞTULAR

14.07.2008

Amasya’nın Taşova İlçesine bağlı Boraboy Beldesi’nde “1. Doğaya Saygı Yürüyüşü” gölün etrafındaki iki kilometrelik yürüyüş parkurunda yapıldı.

Taşova Kaymakamı Özkan Demirel, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’i ziyaret ederek, doğaya saygı yürüyüşü hakkında bilgiler verdi; ve Taşova’nın doğal ve tarihsel özelliklerinin devamı için neler yapılması gerektiği konusunda görüşlerini aldı.   

Taşova Kaymakamlığı tarafından organize edilen yürüyüşe, Boraboy Belediyesi de destek verdi. Çevre belde ve köylerden gelenlerle yaklaşık bin kişi parkurda yürüdü. Doğan severler, “doğa” için hep birlikte yürüyerek, doğadaki çeşitliliği vurgulamak için ve bu parkuru daha sonra kullanacak olanlar için, ağaçlara isim etiketi astı. Yürüyüş sırasında doğanın zarar görmemesi için özen gösterildi.

Parkurun sonunda, Kuzey Osetya (Rusya), Makedonya, Kazakistan, Kosova, Hindistan, Bulgaristan, Irak(Türkmen) ve Romanya halk dansları ekiplerinin gösterileri, farklı kültürlerin renk çeşitliliği hafızalarda iz bıraktı.

 

“Ekip çalışması yapıldı”

Taşova Kaymakamı Özkan Demirel, yürüyüş parkurunun, Boraboy gölünün doğal özelliğini bozmadan ahşap desteklerle hazırlandığını söyleyerek, “ Yürüyüşün bu yıl birincisini yaptık. Önümüzdeki yıllarda daha çok katılımla ve 5 km.lik bir parkur hazırlayarak etkinliği devam ettirmek istiyoruz. Anadolu’da biliyorsunuz kene paniği çok fazla. O nedenle yürüyüş öncesi, ilaçlama konusuna özen gösterdik. Ayrıca parkur alanında güvenlik ve sağlık noktaları oluşturduk. Bu birimler hafta sonları geç saatlere kadar, göl kenarına dinlenmeye gelen halkımıza destek olacak. Etkinlik öncesinde, bağlantılı karayolları da onarıldı. Doğaya Saygı Yürüyüşü için bütün kurumlar özverili bir çalışma yaptı. Kurumların yan yana, birlikte çalışması benim için önemliydi. Ekip çalışmasının nasıl yapılması gerektiği konusunda tüm arkadaşlarım deneyim kazandı. Önce Amasya, sonra Türkiye ve uluslararası bir çerçevede, Taşova ve Boraboy’un kimliğini kaybetmeden yaşamasını istiyoruz. Bunun için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız,” dedi.

İnceleme gezisi, çalışmaların başlangıcı oldu

ÇEKÜL Vakfı olarak Şubat ayında Prof. Dr. Metin Sözen önderliğinde Amasya ve çevresine düzenlenen inceleme gezisinin ardından, yayınlanan Amasya Kültür Envanteri, bu bölgede yapılacak çalışmaların başlangıcı olmuştu. Haziran ayında yapılan doğa yürüyüşü de, Amasya’nın kültür ve doğa turizmi konusunda attığı önemli adımlardan biri oldu.

 ÇEKÜL Vakfı Başkanı Sözen, temel hedefin, Amasya’yı bütün olarak ele almak olduğunu söyleyerek “Envanter çalışması ve doğa yürüyüşü, birer başlangıç çalışmasıydı. Bundan sonra yapılacak tüm etkinlikler daha farklı boyutlar kazanarak devam edecek. Amasya’nın varlığını koruması için yapılan özverili çalışmalarda kurumların işbirliği önemli. Bundan sonraki hedefimiz, bütünü dikkate alarak, Taşova için de bir yol haritası hazırlamak ve uluslararası özellikte, içi dolu, halka da hitap eden çalışmalarda fark yaratmak olacak,” dedi.

 Sözen, gölün dokusuna uygun yapılan ahşap destekli parkurun da yerinde bir çalışma olduğunu söyledi.   

 

Tüm Haberler