Ana içeriğe atla

Bölgelerden Haberler 1: Batı Akdeniz

22.02.2013

ÇEKÜL Vakfı’nın Anadolu örgütlenmesi,  tarihi dokusu yoğun kentlerdeki gönüllü temsilcilerimiz, bölge koordinatörlerimiz ve onların etrafındaki koruma gönüllülerinden oluşuyor. "Bölgelerden Haberler" başlığı altındaki haber serilerinin birincisi Batı Akdeniz'den. ÇEKÜL Batı Akdeniz Bölge Koordinatörü Recep Esengil 2011 ve 2012 yıllarında bölgede destek verdikleri koruma-yaşatma ve bilinçlendirme çalışmalarıyla ilgili detaylı bir rapor hazırladı. Bu rapordan bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz: 

Mustafa Düzgün Resim Sergisi

Antalya Kent Konseyi ve Antalya Mimarlar Odası işbirliğiyle, ÇEKÜL tarafından “Falezler Doğal Anıtlardır” isimli resim sergisi düzenlendi. Mustafa Düzgün’ün resimlerinden oluşan sergisinin amacı, Antalya’nın doğal mirası olan falezlerin korunması için kamuoyunda bir bilinç yaratmaktı.

YAPEX 2012

Akdeniz Tanıtım ve ÇEKÜL işbirliğiyle, Tarihi Kentler Birliği ve Avrupa Tarihi Kentler Birliği’nin desteğiyle düzenlenen “YAPEX Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasının Korunması Fuarı”nın hazırlık süreci, Batı Akdeniz Bölge Koordinatörü Esengil’in destekleriyle yürütüldü.

Kaş Halk Çarşısı ve Kaş Likya Parkı Projeleri

Kaş Halk Çarşısı ve Likya Parkı projeleri oluşturulması sürecinde Kaş’taki ÇEKÜL Vakfı gönüllüleriyle toplantılar düzenlendi. ÇEKÜL gönüllüleri ve Belediye Meclis Üyeleri tarafından belirlenen ihtiyaç programı doğrultusunda proje tamamlandı ve uygulama projeleri hazırlandı. İhale aşamasına gelen projenin uygulamaları 2013 yılında bitmiş olacak.

Su Müzesi (ASAT)

Antalya Kent Konseyi’nin öncülüğünde başta ÇEKÜL olmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi, DSİ, Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Yüksek Okulu, Antalya Müzesi, İl Kültür Müdürlüğü’nün girişimi ile 2008 yılında su kenti Antalya’da suyun kültüre dönüşümünü anlatan ve içme suyunun elde edilmesi ve kullanılmasını belgeleyen bir müze yapımına karar verilmişti. Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İşletmesi (ASAT)’nin üstlendiği ve Antalya’nın ilk içme suyunun elde edildiği pompa istasyonu olan “Mağara Kaynağı”nda yapımına karar verilen müzenin proje çalışmaları tamamlandı. Projeler, Zeynep ve Recep Esengil tarafından hazırlandı ve 2012 yılı Batı Akdeniz Mimarlık Ödülü’nü kazandı.

İnsan Hakları Kütüphanesi

İnsan kakları konusunda kentte bilinç seviyesinin yükselmesi için, mevcut birikimin kentliyle paylaşılması amacıyla ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu üyesi Dr. Yusuf Örnek ve ÇEKÜL Bölge Koordinatörü Recep Esengil’in de içinde bulunduğu çalışmalar, Kent Konseyi’nin desteği ve Kepez Belediyesi’nin konuyu sahiplenmesiyle uygulama aşamasına geldi. Yüksek mimar Zeynep Esengil tarafından gönüllü hazırlanan projelerin inşaatı Şubat ayında başladı.

Akseki Eğitim Hayratı Derneği’nde koruma toplantısı

Akseki Belediyesi Kültür Salonu’nda yapılan toplantıya Akseki Belediye Başkanı Mehmet Gölcü, Akseki Eğitim Hayratı Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Ekmekçi, Akseki Eğitim Hayratı Derneği Akseki Şube Başkanı Mürşit Pişkin ve Aksekililer katıldı. Recep Esengil ve Büyükşehir Belediyesi KUDEB Müdürü Mimar Hakime Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Türkiye’de koruma süreci ve mevzuatta yapılan son değişikliklerle koruma tescilli yapıların nasıl işlevlendirilmesi gerektiği hakkında bilgiler verildi.  

Bu toplantının ardından Akseki ve Cevizli,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 30 proje ile başvuruda bulundu. Başvuruların tamamına ait dosyalar ÇEKÜL tarafından gönüllü olarak hazırlandı ve Bakanlığa gönderildi.

Akseki Cevizli Prof. Dr. Metin SÖZEN Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi: İhalesi 2011 yılında yapılan projenin uygulaması için, Koruma İmar Planı’nın hazırlanmasını bekleniyor. Caddenin tüm rölöveleri alındı ve çizimleri tamamlandı.

Akseki Cevizli Sarı Şeyh Hüseyin Efendi Sokağı Sokak Sağlıklaştırma Projesi: Bu projenin uygulaması için de Koruma İmar Planı’nın hazırlanmasını bekleniyor. Projenin ihalesi ise henüz yapılmadı.

Akseki Cumhuriyet Meydanı ve Çevresi Düzenleme Projesi: Projenin ihalesi yapıldı ve çalışmalar başladı; Mart ayına kadar tamamlanması planlanıyor. Proje onayından sonra Antalya İl Özel İdare’si tarafından verilen ödenekle uygulaması başlayacak.

Sivil mimari örnekleriyle bilinen Akseki’nin Hacıilyas Mahallesi Medrese Sokak için de Cephe ve Çevre Düzenleme Projesi hazırlandı.

 Tüm Haberler