BİRGİ’Lİ ÇOCUKLAR SU KABAĞI YETİŞTİRECEK | ÇEKÜL

BİRGİ’Lİ ÇOCUKLAR SU KABAĞI YETİŞTİRECEK

20.02.2009

Benzersiz doğal ve kültürel değerlerini korumada öncü girişimleriyle dikkat çeken Ege’nin özellikli kenti Birgi’de, ilköğretim öğrencileri kentteki her evin önüne su kabağı dikerek, kentleri ve kendileri için farklı bir adım atacak.


Su kabağı

Yöreye özgü bitki örtüsünün simgelerinden biri olan su kabağını yaşatmak amacıyla, ÇEKÜL Vakfı Küçük Menderes Havza Koordinatörü Arkeolog Emin Başaranbilek ile vakıf gönüllüsü Ziraat Mühendisi Özkan Akgün’ün girişimleriyle başlayan ve öğrenciler tarafından içtenlikle sahiplenilen bu farklı çalışma için ilk adım 18 Şubat çarşamba günü atıldı. Belediye düğün salonunda buluşan öğrenciler ve ÇEKÜL gönüllüleri, “su kabağı yetiştirme” konulu bir toplantı yaptı. Su kabağı nasıl yetiştirilir, ne zaman toplanır, nasıl kullanılır başlıkları altında önemli bilgilerin paylaşıldığı toplantıda, öğrencilerle birlikte ortak kararlar alındı. Üç yüzden fazla öğrenciyle, Birgi’nin “simge bitki”si su kabağını yetiştirmek için, önce okul bahçesinde bitki tohumları poşetlere dikilecek ve filizlenmesi sağlanacak. Yeşeren tohumlar mart ayı sonunda, her biri yöresel mimari örneği olan tarihi evlerin önüne dikilecek. Bereketli doğanın, korunan yöresel kültürün ve zengin tarihin her sokağında hissedildiği Birgi, öğrencilerin çabasıyla kimliğinin köklerini daha da sağlamlaştıracak.

Öğrenciler, öğretmenlerinin ve yerel halkın katılımı ve ailelerinin desteğiyle, küçük bir tohumun bir kentin yaşamını nasıl canlandırdığını deneyimleyecek. Henüz ilköğretim çağında, kentlerinde ve kendi yaşamlarında iz bırakacak bir öyküyü yaratıyor olmanın bilinciyle, dikecekleri su kabaklarının olgunlaşıp, dalında kurumasını sabırla bekleyecek. Ekim ayında emeklerinin meyvesini, kuruyan kabakları dalından toplayarak alacak öğrenciler, onları yaşatmaya devam emek için su kabağının nasıl işleneceğini öğrenecek.

Bu süreçte ÇEKÜL Vakfı gönüllüleri, öğrencilerin yeni öyküler yaratmasına destek olacak. “Kentler Çocuklarındır Kültürel Miras Eğitim Programı”yla pek çok öğrencinin, “Bana kentimi anlat; bana kendimi anlat” diyerek başlayan değerlerini fark etme sürecini, bu kez Birgi Kazımpaşa İlköğretim Okulu öğrencileriyle devam ettiren ÇEKÜL Vakfı, Birgi’deki çalışmanın her aşamasında onların yanında olacak.

Su kabakları, öğrencilerin elinde yaratıcı ve yeni biçimler kazanacak. Belki bir abajur, belki bir mumluğa dönüşecek su kabakları, doğayı ve kültürel değerleri korumayı sorumluluğu bilen insanlara ulaşacak. Öğrenciler, dönemsel olarak düzenleyecekleri sergilerle, sabırla ürettikleri süs eşyalarını Birgililer ve çevre yerleşmelerle paylaşacak.