Ana içeriğe atla
Birgi ÇEKÜL Evi Yaz Okulu Başladı

Birgi ÇEKÜL Evi Yaz Okulu Başladı

28.06.2019

ÇEKÜL Bilgi Ağacının Birgi ÇEKÜL Evinde bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği ve artık gelenekselleşen Yaz Okulunun 2019 programı, 26 Haziran’da başladı. Yaz Okulunun ilk haftası, Özel Şişli Terakki Lisesi öğrencilerinin eğitim bursu ile yapıldı. Yaz Okuluna Birgi ve Ödemiş’ten 26 öğrencinin katılımıyla başlandı.  Terakki öğrencilerinin bu duyarlı yaklaşımı, İstanbul’dan Birgi’ye uzanan ve eğitimde fırsat eşitliği ilkesine önemli bir örnek oluşturdu.

5 hafta sürecek Yaz Okulu, çocukları sanattan mutfak kültürüne, arkeolojiden felsefeye yoğun ve eğlenceli bir programla buluşturacak. Çocukların yaşadıkları kenti, bölgenin kültür mirasını ve doğasını öğrenmelerine yönelik zengin bir içeriğe sahip olan Yaz Okulu, “Çocuklar Mutfakta, Yemekler Fırında” atölyesiyle başladı. Birgi’de hâlâ yaşatılan ve çok eski bir gelenek olan sokak fırınlarının izini süren çocuklar, program süresince her hafta başka bir etkinlikte buluşacak.

Program kapsamında Özge Özdemir ile “Soru Soruyorum Öyleyse Varım” atölyesinde masal, fabl, öykü, mitoloji, video veya bir nesne üzerinden yola çıkarak adalet, bilgi, özgürlük, mutluluk, sanat, sevgi gibi günlük yaşamımızda sıklıkla karşılaştığımız felsefi kavramları soruşturacaklar. “Geçmişten Öğreniyorum” atölyesinde miras, bellek ve müze kavramlarıyla tanışacak olan çocuklar, “Uygarlığın Göbeğine Yolculuk: Göbeklitepe” atölyesinde ise bu zengin mirasın incelenmesi için kullanılan bilimsel yöntemleri tanıma fırsatı bulacak. Atölye, çocukların Göbeklitepe’den ilhamla yapacakları maket ve heykellerle tamamlanacak. “Cıstak Cıstak Birgi”, iki etapta düzenlenecek bir atölye. Kompozisyon ve koreografinin karışımı olan beden müziği çok eskilere uzanan, belki de ilk müzik/dans biçimi. Dolayısıyla beden müzikleri, üzerinde çalışılabilecek, içlerinde çeşitli bellekleri ve kültürel mirasları barındıran çok değerli bir malzeme sunar. Çocuklar bu atölyede, müziğin ve ritmin en eski doğasına bir yolculuk yaparak kendi bedenlerini perküsyon aleti olarak kullanacak, aslında doğuştan içlerinde bulunan ritim duygusunu açığa çıkaracaklar. Yoğun program “Renklerin Dansı” atölyesiyle son bulacak. Çocukları modern sanatın önde gelen isimleri ve modern sanat kavramıyla tanıştıracak bu atölyeyi, Birgi ÇEKÜL Evinde düzenlenecek veda etkinliği izleyecek.

Tüm Haberler