Ana içeriğe atla

BİR HÜSN-İ HAT SERGİSİ: BURSA ULU CAMİ

06.03.2009

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti tarihi Bursa kentinin simgesi Ulu Cami’nin en önemli özelliklerinden biri de, sahip olduğu olağanüstü hat koleksiyonudur. Çok değerli hattatların elinden çıkmış ve duvarlara ve levhalara yazılmış olan bu eserler bu ulu mabede ayrı bir özellik kazandırır. 2006 yılında Kaynak Yayınları tarafından basılan ve bir Ulu Cami hayranı olan Zafer İhtiyar tarafından kaleme alınan Bir Hüsn-i Hat Sergisi: Bursa Ulu Cami başlıklı kitap bu sıra dışı güzellikleri, yalın dili, nitelikli fotoğrafları ve 160 sayfadan oluşan büyük boyutlu özenli baskısıyla okuyucusuyla buluşturuyor.

Yazar İhtiyar, daha lise yıllarında Ulu Cami ile kurduğu derinlikli bağı ömrü boyunca sürdürmüş, eski ustalardan dinlediği hat okumalarını ve hikâyelerini titiz bir araştırmayla birleştirmiş, yıllar boyu rehberlik ettiği ziyaretçilerde gözlemlediği böyle bir kaynak ihtiyacını gidermek amacıyla bu değerli eseri hazırlamış bulunuyor.

Bir yandan Anadolu’da Türk birliğini kurmaya çalışırken, bir yandan da Balkanlarda genişleme faaliyetlerine girişen Yıldırım Bayezid, 1396 yılında Haçlı Ordularıyla karşılaştığı Niğbolu Savaşı öncesindeki yirmi cami yaptırma vaadini, daha sonra damadı Emir Sultan’ın önerisi doğrultusunda yirmi kubbeli büyük bir cami olarak değiştirmiş ve 1397 yılında Bursa Ulu Cami’nin inşaatını başlatmıştı. Bir Hüsn-i Hat Sergisi: Bursa Ulu Cami kitabı da bu görkemli eserin inşa tarihinin bir özetiyle başlıyor, mimari öğelerini ve çevresindeki eserleri tanıtıyor, hat sanatı ve yazı çeşitleriyle ilgili kısa bir bilgilendirmeden sonra, iç mekânda yer alan dünyaca ünlü hattatların kaleminden çıkmış 87 sabit, 45’i levha halinde toplam 132 yazıdan oluşan koleksiyonu ele alıyor. Başta Fatiha, İhlas ve Nas sureleri olmak üzere üç adet sure, üç ayrı tarzda Ayet-el Kürsi, 47 farklı ayet, 14 hadis-i şerif, Esma’ül Hüsna’daki isimler, Allah, Muhammed ve İslam büyüklerinin isimleri, 25’ten fazla dua ve tesbih sözü ile birkaç beyit ile iki güzel şiir ayrıntılarıyla tanıtılıyor.

Doç. Dr. M. Asım Yediyıldız’ın “Takriz” başlıklı sunuş yazısının şu sözleri kitabın önemine işaret ediyor: “[…..] bir milletin dünyadaki yerini belirleyen temel unsurlardan birisi ürettiği sanat ve kültür eserleridir. Ayrıca bunlar, bir toplumun millet olabilmesi, köklerini tarihe salabilmesi ve en önemlisi de insanın manevi olarak kendisini gerçekleştirebilmesi için vazgeçilmez niteliktedir.”

Tüm Haberler