Ana içeriğe atla

Bilgi Ağacıyla ağaçların dilinden

15.02.2016

Ağaçların Diliyle Kentim Eğitim programı, dört mevsim boyunca  Türkiye’nin  doğal ve kültürel çeşitliliğini görünür kılmak  amacıyla ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanları tarafından hazırlandı. Program, kentlerde büyüyen çocukların, doğadaki değişimleri yakın çevrelerinde izleyerek kentlerine karşı duydukları sevgi ve aidiyet hislerini güçlendirmeyi ve kentlerinin doğal mirasına sahip çıkmalarına olanak tanımayı hedefliyor.

Program kapsamında öğrenciler, öğretmenlerinin desteğiyle ve eğitim-öğretim yılı süresince yaşadıkları kentte bulunan ağaçları, ağaçlarda yaşayan canlıları ve ağaçların içinde yaşadığı orman ekosistemini yakından tanıyacaklar, değişen mevsimlerle ağaçların geçirdiği değişimleri hep birlikte gözlemleyecekler. Program, öğretmenlerin öğrencileri ile beraber eğitim öğretim yılı boyunca uygulayabilecekleri, çoğunluğu dış mekânda gerçekleşen çeşitli etkinliklerden ve öğretmenlerin sorumlu oldukları eğitim programları göz önünde bulundurularak, sınıf içi uygulamaları destekleyecek şekilde tasarlandı. Programa katılım gönüllülük esasına dayanıyor. Programın uygulanması buluşmaya katılan öğretmenlerin ÇEKÜL Bilgi Ağacıyla yıl boyu sürdüreceği iletişim ve eğitim desteğiyle gerçekleştirilecek.

Ağaçların Diliyle Kentim programının ilk tanıtım ve uygulama toplantısı 10 Şubat’ta Şerifler Yalısı’nda, Beşiktaş İlçesinde görev yapan 16 gönüllü öğretmenin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantı kapsamında, tanışma etkinlikleri ve bilgilendirme sunumunun ardından, Ağaçların Diliyle Kentim Eğitim Programında yer alan “Ağaç Dostunla Tanış” ve “Ağaç Rallisi” isimli iki doğa etkinliği öğretmenlerle birlikte Şerifler Yalısı’nın bahçesinde uygulandı.  Heyecanlı anların yaşandığı etkinlik uygulamalarının ardından, gönüllü öğretmenlere öğrencileriyle beraber uygulayabilecekleri etkinlikleri içeren Ağaçların Diliyle Kentim Programı etkinlik kılavuzu paylaşıldı. Buluşma  gönüllü öğretmenlerin eğitim programına ilişkin değerlendirmeleriyle son buldu.

Tüm Haberler