Ana içeriğe atla

Bilgi ağacı meyvelerini veriyor

07.11.2014

ÇEKÜL Bilgi Ağacı gönüllü yeni eğitimcilerine kavuştu. 2014-2015 yılı eğitim öğretim yılında Bilgi Ağacı eğitimlerine gönüllü destek verecek Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Hazırlık Bölümü, İstanbul Üniversitesi PDR 2.,3. ve 4. Sınıf öğrencilerinden 17 kişi(Öznur Torun, Seval Yükseloğlu, Büşra Sezen, Büşra Fidan, Kübra Limoncu, Canan Ramadan, İlknur Cırt, Sena Soğuksulu, Mine Öz, Büşra Çilem Dibek, Serra Gök, Umut Ünlü, Duygu Sezgin, Merve Karadağ, Damla Bozkuş, Kübra Karakaş, Burçak Başoğlu), Şerifler Yalısında yapılan “Eğitimci Eğitimi”ne katıldı. 

25-26 Ekim tarihleri yapılan eğitimin ilk gününde Psikolog Betül Bozkurt “Etkili Sunum Becerileri ve Gönüllülük” üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Sunum sonrası drama ve grup çalışması gibi etkinlikler ile teorik bilgi ve pratik arası bağı güçlendirecek uygulamalar yapıldı.

Eğitimin ikinci günü müzik yapımcısı Haluk Polat ile ritim atölyesi gerçekleştirildi. Atölyede ritim tutma, ortak hareket etme ve birlikte şarkı söyleme gibi uygulamalar gerçekleştirildi. Uyum sağladığı gözlemlenen gönüllü eğitimci grubunun olumlu dinamiğinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi adına müzik yapımcısı ve ÇEKÜL gönüllüsü Haluk Polat katılımcı grupla eğitim sonrası da devam edecek bir müzik atölyesi gerçekleştirme önerisinde bulundu. 14 katılımcı tarafından kabul edilen öneri neticesinde, 20 Kasım itibari ile 4 hafta sürecek müzik atölyesine başlanmasına karar verildi.

Eğitimin ikinci gününde ayrıca aralık ayının ikinci haftasından itibaren başlanması düşünülen Endüstri Mirası Eğitim Projesi’nin sunumu gerçekleştirildi. Eğitimci grubu ile birlikte Santral İstanbul’a alan gezisi düzenlendi. Alan gezisi Bilgi Ağacı Koordinatörü Servet Yanardağ ve Eğitim Sorumlusu Savaş Karataş koordinatörlüğünde yapıldı. Gezi sürecinde, gönüllülerin öğrenciler ile gerçekleştirecekleri “Kağıttan Kuleler, Zehirli Atık, Santral De Drama” uygulamaları eğitimci grubu ile bire bir olarak deneyimlendi.

Piri Reis İlköğretim Okulundaki eğitimler başladı

Bilgi Ağacının 2 yıldır devam eden atölye eğitimleri bu yıl Piri Reis Ortaokulu öğrencileri ile “Doğa ve Müzikle Büyüyoruz” adı altında gerçekleşti.

15 Ekim tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan ve 4 hafta sürecek olan atölye eğitimlerinin ilk 2 haftalık kısmında, 5E-5H ve 5G sınıfları öğrencileri ile birer saatlik dersler süresince çevre ve geri dönüşüm ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Farklı atık malzemeleri biriktiren öğrenciler daha sonra bu malzemeler ile birer müzik aleti tasarladı. Gerçekleşen eğitimlere İstanbul Üniversitesi PDR 3.Sınıf öğrencileri Topluma Hizmet dersi kapsamında gönüllü olarak destek verdi.

Tüm Haberler