Bilgi Ağacı eğitimcileri hazır… | ÇEKÜL

Bilgi Ağacı eğitimcileri hazır…

03.12.2013

ÇEKÜL Vakfı Bilgi Ağacı ekibi, Emirgan Şerifler Yalısı’nda yeni dönem eğitimci eğitimini gerçekleştirdi. İstanbul Üniversitesi PDR 3-4. sınıf öğrencilerinin çoğunlukta olduğu eğitimci eğitiminde, Mavi Aile Danışmanlığı Merkezi uzmanları, Pera Güzel Sanatlar Lisesi tarih öğretmeni, İstanbul Sultangazi Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve İstanbul Sultanbeyli Yaşar Paşalı Ortaokulu rehber öğretmenleri de yer aldı.

Eğitimci eğitiminin ilk gününde, Bilgi Ağacı projelerinden eğitimler ile ilgili detaylara, yaşanmışlıklardan/deneyimlerden mekân ve olay çözümlemelerine kadar birçok konu incelendi, konuşuldu.

Sonrasında da Aralık ayının ikinci haftasında başlayacak Endüstri Mirası eğitimleri ile ilgili sunum ve öğrencilere uygulanacak etkinlikler paylaşıldı. Paşalimanı’ndaki un fabrikasının ya da Dolmabahçe’deki Gazhane’den kalan çemberin ne işe yaradığını bilmenin verdiği rahatlıkla ilk gün sonlandırıldı.

İkinci gün gönüllü eğitimciler, mimar Dr. Ahmet Sezgin’in rehberliğinde, Tophane ve çevresinin endüstri devriminden sonra nasıl şekillendiğini, Osmanlı’dan günümüze olan değişimini bölgede yapılan geziyle keşfettiler. Antrepo binaları, Kılıç Ali Paşa Camisi, Tophane-i Amire Binası’nı içeren bu anlatımlı gezinin ardından eğitimciler Şerifler Yalısı’na dönerek İ.Ü. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Ergin’in ilköğretim düzeyi öğrencilerdeki arkadaşlık ilişkileri ve sosyal beceri geliştirme konularındaki sunumlarını dinledi. Sunumun ardından oyunlar oynanarak çocukluğa dönüldü ve kazanma-kaybetme duygularının yarattığı hisler üzerine düşünüldü. Son olarak yaratıcı drama uzmanı Taner Börekçi ve asistanı Kevser Müezzinoğlu ile yaratıcı drama çalışmaları paylaşıldı; grup içi dinamikler, işbirlikleri, düşüncelerdeki ortak noktalar, yaratıcılıktaki sınırlar görüldü. Herkes eğlendi ve verilen görevi yerine getirmek için grupla bütünleşti.

Öğretmenler gününe denk gelen eğitimin ikinci günü, tüm eğitimciler ve geleceğin eğitimcileri Şerifler Yalısı’nın güzel bahçesinde boğaz manzarasına karşı pasta keserek günlerini kutladılar.

Vakfın yoğun eğitim programı bu ay Piri Reis İlköğretim Okulu’ndaki atölyeler ile başladı. Atölyelerle paralel endüstri mirası eğitimleri de başlayacak. Gönüllü eğitmenler de bu yoğun ve heyecanlı tempoda çocuklar ile buluşmak üzere ilk adımlarını attılar.