Ana içeriğe atla

Bilgi ağacı baharda çiçek açıyor

08.04.2015

ÇEKÜL Bilgi Ağacının doğal ve kültürel miras alanındaki eğitim programları devam ediyor.  Çocuklardaki merak duygusunu, hazırladığı eğitim içerikleriyle harekete geçirerek yeni keşifler yapmalarına yardımcı olan Bilgi Ağacı eğitimleri  2014 yılında 36 eğitimci ve 658 öğrenciye ulaşmıştı. Bilgi Ağacı, eğitimleriyle çocuklara ve eğitimcilere gönüllülük kavramını, doğa-kültür-insan ilişkisini, bilgiyi paylaşmayı, birlikte öğrenmeyi anlatıyor, aynı zamanda çeşitli oyunlarla çocukların iletişim becerilerinin de gelişmesini destekliyor.

Çocuklar İstanbul’un endüstri mirasıyla tanıştı

Mart ayında 5 okula ve çeşitli yaş gruplarında 109 öğrenciye Endüstri mirası eğitimlerine Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, Sefaköy Nahit Menteşe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Beyoğlu Namık Kemal İlkokulu, Kabataş Erkek Lisesi 9.-10.-11.sınıf öğrencileri ve Sultangazi İstiklal Ortaokulu 4. sınıf öğrencileri katılım gösterdiler.

Endüstri mirası eğitimleri boyunca belirlenen program dahilinde, ÇEKÜL Vakfında gerçekleştirilen tanışma etkinliği ve sunum ardından öğrencilerle Eski Silahtarağa Elektrik Fabrikası’na alan gezisi yapıldı, eski elektrik fabrikasındaki gündelik yaşam canlandırıldı ve 31 yıl boyunca İstanbul’a elektrik veren bu santralin sosyo-kültürel hayata etkileri paylaşıldı. Santralde bire bir gerçekleştirilen etkinliklerin ardından, enerji müzesi gezildi, öğrenciler fizik kurallarını yerinde deneyimlediler ve elektrik üreten cihazları keşfedebildiler.

Mimar Sinan eseri Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi çocuklarla şenleniyor

Payas ilçesinde Payas Şenlendirme Projesi kapsamında başlatılan, 2014 Eylül ayından beri devam etmekte olan Külliye sınıfı eğitimlerini ilçe geneline yayma fikrinden yola çıkarak, Payas Külliye sınıfı eğitimleri ile ilgili 9 Mart Pazartesi günü ilçe genelindeki 9 ilkokul müdürü ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantı sonunda tek bir sınıf seviyesine yönelik planlanacak içeriğin Mart ayı sonunda bir öğretmen eğitimi ile ilçe genelinde görev yapan öğretmenler ile paylaşılmasına karar verildi. 23 Mart pazartesi günü hazırlanan içerik ve yapılan planlama ile ilçe genelindeki 4. Sınıf öğrencilerinin serbest zaman ders saati dahilinde, haftalık 5 saatlerini bir günde toplamak şeklinde külliyeyi bir kez ziyaret etmeleri planlandı.İlçe genelinde 4. Sınıfta öğrenim gören 675 öğrencinin külliyeyi hazırlanan program doğrultusunda ziyaret etmesi için 31 Mart tarihinde, Payas ilçesindeki ilkokulların 4. Sınıf öğretmenlerine(26 öğretmen) yönelik bir öğretmen eğitimi gerçekleştirildi.

 

İstanbul’un ağaçlarını yeni eğitimciler anlatacak

14 Mart cumartesi günü Emirgan Şerifler Yalısı’nda gerçekleştirilen eğitime 10 eğitimci katılım gösterdi. Eğitimde Ağaçların Diliyle İstanbul eğitiminde öğrenciler ile paylaşılacak sunum eğitimcilerle paylaşıldı, ağaç örnekleri incelendi, yalı bahçesindeki ağaçlar tanıtıldı. Projeyle eğitimcilerin öğrencilerine ağaç sevgisi ve bilgisini aşılamaları hedefleniyor.

ÇEKÜL Evi çocuklarla doldu taştı

1995 yılında Beyoğlu’nun zamana ve ihmale yenik düşmüş arka sokaklarından birinde, hüzün verici bir durumda keşfedilen ve 2000 yılında özenli bir restorasyondan sonra özgün kimliğine yeniden kavuşan ÇEKÜL Evi, Bilgi Ağacı eğitimlerine ev sahipliği yapıyor. Yapılan eğitimlerde 120 yıllık yapı, benzersiz mimarisiyle eğitimcilerin ve öğrencilerin ilgisini çekiyor.

Mozaik Eğitim Kurumları ve Bomonti Ermeni Mıhiteryan İlkokuluna 7 Ağaç Sunumu

16 Mart tarihinde Bomonti Ermeni Mıhiteryan İlkokulundan 13 öğrenciye ve 26 Mart Perşembe günü Mozaik eğitim Kurumlarında eğitim görmekte olan 2 ve 3. Sınıflardan oluşan üstün zekâlı 24 öğrenciye 7 Ağaç sunumu yapıldı. Eğitim kapsamında  Pompoko çizgi filmi izlendi, 7 Ağacın öyküsü anlatıldı, bitki örnekleri tanıtıldı. Ardından ÇEKÜL Vakfı binası gezdirilerek yapı ve birimler hakkında bilgi verildi.

İstek Özel Atanur Oğuz Eğitim Kurumları Anaokulu Küçük Ağaç Sunumu

27 Mart Cuma günü Orman haftası kapsamında Bilgi Ağacı gönüllü eğitimcileri Sena Soğuksulu ve Mine Öz, İstek Özel Atanur Oğuz Anaokulu’nda eğitim gören 80 öğrenciye Küçük Ağacın Hikâyesi sunumunu yaptılar.

2015 yılında 746 öğrenci ve 20 eğitmene ulaşan Bilgi Ağacı eğitimleri Ağaçların Dili ve Eğitimci Eğitimleriyle devam edecek. Eğitim faaliyetlerinden haberdar olmak ve etkileşime geçmek için twitter sayfasını takip edebilirsiniz:

https://twitter.com/cekulegitim

 

Tüm Haberler