Ana içeriğe atla

Bereketli toprakların üreten kenti: Niksar

21.09.2011

Kelkit havzasının bereketli topraklarındaki kent, bütüncül koruma ve kamu-yerel-sivil-özel birlikteliğini ilke edinerek ulusal ve uluslararası boyuttaki güncel ve örnek çalışmaları takip ederek, araştırarak, uzman ve akademisyenlerin görüşlerinden faydalanarak, ortaklıklar geliştirerek ve paylaşarak koruma çalışmalarına devam ediyor. İleriki yıllarda, Niksar’da tohumları atılan proje geliştirme ve uygulama yöntemlerinin diğer tarihi kentlere örnek teşkil etmesi hedefleniyor.

TKB üyesi Niksar’ın da destek verdiği geçen yıl yapılan TKB Tokat Semineri’nin ardından, yörede başlayan koruma çalışmaları hız kazandı. Koruma projelerinin yanı sıra kadın, çocuk ve yaşlılar için ürettiği sosyal projelerle de dikkat çeken Niksar kenti yöneticileri ÇEKÜL Vakfı’nı ziyaret etti.

Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, Projeler ve Etüt Müdürü Hüseyin Şahin, Restoratör Nadir Çıta ve Niksar ÇEKÜL temsilcisi Müjdat Özbay’ın katıldığı toplantıda Prof. Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜL uzman ekibi yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Niksar koruma amaçlı imar planının yenilenme sürecinin başladığını söyleyen Duran Yadigâr yaptıkları çalışmaları kısaca özetledi, “Alan yönetim sınırlarımızı belirledik. Korunacak sokak dokuları tespit edildi ve etaplar halinde çalışmalar başladı. EDIT Enstitüsü ile bir dil projesi geliştirdik. Yanı sıra yöremizde jeolojik araştırmalar da devam ediyor. Efkerit Mağaraları’nda korunması gereken kaya mezarları var. Son yapılan çalışmalarda ise deniz kabuğu fosillerine rastlandı. Araştırmalar devam ediyor. Tematorgus Kilisesi de Niksar için önemli bir yapı. Ancak şu anda üzerinde evler var.” Metin Sözen’in önerileri doğrultusunda evlerin kamulaştırılması ve kilisenin ortaya çıkarılması sağlanacak; hikâyesinin anlatıldığı bir de kitap hazırlanacak.

Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar

Toplantıda, Niksarlı şair Cahit Külebi anısına yapılacak müzenin 2012 Haziran ayına kadar bitirilmesine karar verildi. Cahit Külebi’nin oğlu Ali Külebi’nin, şairin eşyalarını Niksar belediyesine teslim ettiği bilgisini paylaşan Niksar ekibi, şairin arkadaşlarıyla da ilgili dokümantasyon çalışmasına devam etiklerini söyledi.

Yılanlı Köprü ve Seymenli Köprüsü, Cami içi bölgesi, Niksar Kalesi, korunan sokaklarda muhtarlarla ortak yürütülecek sosyal çalışmalar, Helenistlik dönem araştırmaları, Kent Müzesi ve Niksar Belediyesi yayınları da toplantının ana gündem maddeleri arasında yer aldı.

Araştırma merkeziyle yayın konusunda uzmanlaşan ve kurduğu kent müzesiyle örnek teşkil eden Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri Niksar Belediyesi ile tecrübelerini paylaşacak. Niksar, kendi yöresindeki kentlerle de ilişkilerini güçlendirecek. 

 

Topantıya katılarak destek veren Bursa ekibi

Tüm Haberler