Ana içeriğe atla

BATI KARADENİZ HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ KURULDU

18.10.2008

ÇEKÜL Vakfı’nın önderliğinde 2004 yılında Safranbolu’da yapılan bir toplantıyla ilk temelleri atılan “Batı Karadeniz Havzası Kalkınma Birliği” kuruldu.

Kısa adı “BAKAB” olan ve Karabük, Kastamonu, Bartın, Bolu, İl Özel İdareleri ve il belediyeleri; Safranbolu, Eskipazar, Ovacık, Eflani, Yenice, Devrek, Çaycuma, Gökçebey, Alaplı, Amasra, Araç, Taşköprü, Pınarbaşı, Daday, Göynük, Mudurnu, Taraklı ilçe belediyeleri; Yortan, Ovacuma ve Filyos belde belediyeleri ile Bulak ve Yörük köylerinin kurucu üye olduğu “Batı Karadeniz Kalkınma Birliği”, ilk toplantısını 14 Ekim Salı günü Karabük’te yaptı.

Karabük İl Özel İdare Binası İl Genel Meclisi toplantı salonunda yapılan geniş katılımlı toplantıya Karabük Valisi Nurullah Çakır başta olmak üzere, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer, Safranbolu Belediye Başkanı Nihat Cebeci, Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez, Ovacuma Belediye Başkanı Abdullah Deniz, Yenice Belediye Başkanı Mustafa Akay, Ovacık Belediye Başkanı Orhan Kaya,  Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Bartın Belediye Başkanı Ahmet Altınel, Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım, Araç, Gökçebey, Daday, Pınarbaşı ve Çaycuma Belediye Başkanları ile İl Genel Meclisi üyeleri ve Belediye Meclisi üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen yaptı. Sözen konuşmasında, 2004 yılında başlatılan süreci değerlendirdi. Havza birliklerinin, kurulduğu yöre için önemine dikkat çeken Sözen, Batı Karadeniz Havzası’nın tarih, doğa ve kültür alanında bir bütün olarak çalışmalarını yürütmesi gerektiğini vurguladı.   

Karabük Valisi Nurullah Çakır da toplantıda söz alarak birliğin kurulmasına büyük emek veren Metin Sözen başta olmak üzere herkese teşekkür etti. BAKAB ile birlikte, bölgenin tüm dinamiklerinin daha verimli olarak kullanılacağını ve tanıtımının yapılacağını belirten Çakır, Birlik üyesi olan illerdeki üniversitelerin, bölgedeki kalkınmanın mimarı olacaklarını söyledi.

Birliğin ilk toplantısında yapılan seçim sonrasında Birlik başkanlığına Karabük Valisi Nurullah Çakır seçildi. Toplantıda BAKAB’ın, Safranbolu’da tahsis edilecek bir konaktan çalışmalarını yürütmesi kararlaştırıldı.

 

 

Tüm Haberler