Ana içeriğe atla

BAŞKENTİN TARİHE AÇILAN KAPISI ALTINDAĞ

16.02.2008

Eski Ankara, yani Altındağ… Ankara'yı Ankara yapan bütün değerlerin Altındağ İlçesinde oluşu burayı önemli bir bölge haline getiriyor. Altındağ'ın bilinen tarihi Paleolitik çağlara kadar uzanıyor. M.Ö. Hitit, Lidya, Pars, Galat ve Roma uygarlıklarının izlerini taşıyan Altındağ'da, Bizans, Selçuklu ve Osmanlıların da izlerini görmek mümkün.

Hem tarihi ve kültürel değerler açısından hem de Başkent Ankara'nın merkezinde olması açısından önemli bir bölge olan Altındağ'da, Belediye tarafından başlatılan Sokak Sağlıklaştırma Projeleri şimdiden tüm bölgenin ve Ankara'nın çehresini değiştiriyor.
Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı kaleme aldığı Mehmet Akif Ersoy Evi olarak bilinen Taceddin Dergahı ve yanındaki Taceddin Camisi, belediyenin restore ettireceği önemli yapılardan biri.

Eski Ankara şehrinin kenarında, Hacettepe'nin yakınında yer alan ve İmaret Cami, türbe ve hamamından oluşan Karacabey Külliyesi restore edilen yapılar arasında yerini alıyor.

Altındağ Belediye Başkanı Velsel Tiryaki’den aldığımız detaylı bilgilerde, adını Karacabey Hamamından alan Hamamönü Mahallesi diye bilinen bölgede sokak sağlıklaştırma projelerinin başladığı belirtiliyor. Sakak sağlıklaştırma projelerine Hacettepe Üniversitesi'nin bulunduğu bölgeden başlayan Altındağ Belediyesi, yaklaşık 85 yapının bulunduğu Dutlu, İnci, Fırın, İnanlı Sokak, Mehmet Akif Ersoy Sokak uygulamasını tamamladı. Hamamönü Sokak, Mehmet Akif Ersoy Sokak, Can ve At Pazarı Sokakların uygulamaları ve bu kapsamda, arasında tescilli yapılarında bulunduğu 138 yapının iyileştirme çalışmaları ise devam ediyor.


Hamamönü Mevkii - Önce


Hamamönü Mevkii - Sonra

Şehir Plancısı Alparslan Ekinci, 17.Yüzyıl başında çıkan Celali İsyanları sırasında Ankara'nın kale dışında da kalan Karacaoğlan, Samanpazarı ve Karacabey Hamamı çevresinde çıkan yangınlarda bütün çarşının ve mahallelerinin yakıldığını belirterek bu bölge ve Ankara evleri hakkında şu bilgileri bizlerle paylaştı: Ankara'da 17-18. yüzyıllarda hemen hiç konut kalmadığı göz önüne alınırsa, sokaklarda yer alan 17 eski yapının, en erken 19. yüzyıldan kaldığı söylenebilir. Ankara'da 17. yüzyılda ev satışları ile ilgili yapılan bir araştırma sonucu, konutların %80'inin avlulu olduğu ve bu konutlarda tabhane, sofa, oda ve avludan oluşan dört ana öğenin yer aldığı, konutların geniş programlı ve çok odalı olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan araştırmalarda Ankara Evlerinin, yaygın olarak evlerde yapılan sof üretimi (yıkama, kurutma, yünü iplik haline getirme ve dokuma) eylemlerini barındırabilecek avlu/taşlık, sofa, oda gibi çeşitli mekanlara sahip olduğu tespit edilmiştir. Sokaklarda incelenen eski Ankara Evleri de birçok açıdan değişik olmakla birlikte, bu özelliklere sahip, en az iki katlı çok odalı, avlulu ve sofa/sedirgahlı yapılardır.


Hamamönü'nde bir ev - Önce


Hamamönü'nde bir ev - Sonra

KENTSEL TASARIM PLANLARI HAZIRLANIYOR

İlçelerinin önemine yakışır çalışmalar yapmayı hedefleyen Altındağ Belediyesi, kentsel tasarım konusunda da özenli planlamalar yürütüyor. Sokakların, gerektiğinde taşıt trafiğine olanak verecek şekilde düzenlenmesi ve bir yaya bölgesi olması için tasarımlar yapılıyor. Kahvehane, lokanta gibi halkın bir araya geldiği mekanlarda ise altyapı oluşturma çalışmaları hedefleniyor.
Altındağ'ı daha önce görenler yolların asfalt olduğunu, elektrik ve telefon kablolarının birçok yerde olduğu gibi dışarıda olduğunu bilir. Altındağ Belediyesi, bu tarih kokan ilçeyi daha çağdaş yapmak için asfalt olan yolların taş, dışarıda olan kabloların ise yer altına alınması için kararlar aldı ve bu kararları yakın bir tarihte uygulamaya geçireceğini bildirdi. Böylece, ilçeye girdiğinizde tarihi dokuyu hissetmek daha da kolaylaşacak.

Kent mobilyaları ve ışıklandırma çalışmalarının da yine ilçeye yakışır bir şekilde yapılması planlanıyor.

Tüm Haberler