Ana içeriğe atla

BAKAB EMİTT FUARINDA TANITILDI

13.02.2009

Batı Karadeniz Kalkınma Birliği BAKAB, dün başlayan EMİTT fuarında, ÇEKÜL Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan kısa film eşliğinde tanıtıldı.

Beylikdüzü- TUYAP Fuar alanında dün başlayan EMİTT-Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, oteller, seyahat şirketleri gibi turizm sektörünün önde gelen temsilcilerine ev sahipliği yapıyor. Şirketlerin yanı sıra, pek çok Anadolu kenti de belediye ve valiliklerin organizasyonuyla fuara katılım sağladı. Bu kentler arasında Batı Karadeniz illeri de yer alıyor.

Yeni kurulan Batı Karadeniz Kalkınma Birliği BAKAB, fuar alanında bir kokteyl eşliğinde tanıtım ve tanışma toplantısı organize etti. Tantım toplantısına, Karabük Valisi Nurullah Çakır, Bartın Valisi Halil Işık, Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, BAKAB üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Ayrıca Isparta Valisi Ali Haydar Öner de meslektaşlarını yalnız bırakmayarak, destek vermek için katılım sağladı.

Kokteylde ilk konuşmayı Birlik Başkanı Nurullah Çakır yaptı. Çakır, “BAKAB üyeleri olarak, ortak değerlerimiz ve ortak amaçlarımız doğrultusunda EMİTT fuarındayız. Kelkit Havzası, Menderes Havzası gibi örnek birliklerin izinden giderek, Batı Karadeniz Havzası’nın kuruluşunu tamamladık. Hep beraber sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuz için bugün buradayız. ÇEKÜL Vakfı ve TKB’nin destekleriyle hem ulusal hem uluslararası platformlarda, yerel değerlerimizi daha güçlü ifade edeceğiz. Bu fuarda Batı Karadeniz illeri olarak birlik ve beraberliğimizi gösteriyoruz. Herkese katılımları için ve BAKAB’ı kısa sürede sahiplendiği için teşekkür ediyorum,” dedi.

Karabük Valisi ve Birlik Başkanı Nurullah Çakır’ın ardından, Birlik üyesi Bartın Valisi Halil Işık ve Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar da birer konuşma yaptı:

Halil Işık

: “Bugün Batı Karadeniz illeri olarak, turizm sektörünün değerli mensuplarıyla birlikte olmaktan çok mutluyuz. Sahip olduğumuz doğal ve kültürel zenginliklerimizle bu fuarda kentlerimizi tanıtıyoruz. BAKAB olarak, turizmin gelişebilmesi için alt yapı ve tanıtım alanında da yeni adımlar atacağımızı düşünüyorum. BAKAB sayesinde bu yönümüzü de güçlendireceğimize inanıyorum. Batı Karadeniz illeri olarak 12 ay turizm potansiyeline sahibiz. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Herkesi Batı Karadeniz illerini bir bütün olarak kalkındırmaya davet ediyorum.”

Halil İbrahim Akpınar

: “Bu fuarda yer aldığımız için ve bu toplantıyla birbirimizi daha iyi tanıma fırsatı bulduğumuz için sevinçliyim. Batı Karadeniz, ormanları, gölleri, tarihi kentleri, antik kentleri ve kültürel değerleriyle bir bütün. Tanıtımlarımızı arttırırsak, turizm alanında daha verimli çalışmalar yapabiliriz. BAKAB, turizm alanında kalkınmamız için önemli bir birlik. Elbirliğiyle pek çok örnek çalışma yapacağımıza inanıyorum.”

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise toplantının son konuşmasını yaparak şunları söyledi: “Bugün burada çok önemli bir iş için beraberiz. EMİTT fuarı öne çıkmak isteyen kentleri bir araya getiren önemli bir yer. Burasının farklılığı ise sizin birikimlerinizle ortaya çıkıyor. Burada olmamızın elli yıllık bir geçmişi var. Safranbolu’dan İstanbul’a yol alırken, ‘Bu yolu izlerseniz kültür ve çeşitlikle buluşacaksınız’ dediğimiz zaman, vicdanlar daha kültür turizminden söz etmiyorlardı. Taraklı, Mudurnu, Göynük, Safranbolu, Bartın, Amasra, Araç ve Beypazarı bir kültür yoludur diyorduk. Burada Kocaeli var, Sakarya var, Bolu, Düzce var, Karabük, Kastamonu, Zonguldak, Bartın var… Bu güçlü yolun öncüleri olmanıza karşın birlik kurmakta biraz geciktik. Bu süreç içinde Türkiye’de çeşitli yerlerde havza birlikleri kurduk. Bu birliklerin dokuz tanesi Güneydoğu’da. Şimdi Kelkit ve Büyük Menderes gibi birliklerden sonra, bu işlerin hep birlikte yürütülmesi gerektiği anlaşıldı. Sakarya, Bolu, Düzce gibi Valiliklerimizle irtibat kurduk. Öncü olmaları için adım atmalarını istedik. Şimdi herkesin katıldığı bir birlik kurulmuş oldu. Yola çıktığımızda Safranbolu’nun Belediye Başkanı başkaydı, Yörük köyünün muhtarı başkaydı; ama sonra gelen yöneticiler de ortak hedefi sahiplendi. Şimdi UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeyiz ve yola devam ediyoruz. Beraberliğimizi, kentlerimiz için mutluluğa dönüştürüyoruz,” diyerek birlik ve beraberlik mesajları verdi.

BAKAB üyeleri bir arada

Tanıtım toplantısının ardından, kentlerin yöresel değerlerini, geleneksel yaşam kültürünü anlatan ve tarihi miraslarını broşür, kitap gibi yayınlarla tanıtan stantlar gezildi. El sanatları, yöreye özgü yemekler, folklorik kıyafetler gibi pek çok ürünün yer aldığı stantlar, EMİTT fuarını gezenlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Van/Bahçesaray

Kastamonu

Batman

Çorum

Tüm Haberler