Ana içeriğe atla

Aynalıgöl mağarası’na ziyaret

21.03.2013

Aydıncık, Torosların denize en yakın seyreden bölgesinin eteklerine kurulmuş, Mersin’in tarihi ilçesi.  Aydıncık’daki Aynalı Göl mağarası, bölgede koyunlarını otlatan çobanlar tarafından 1999 yılında keşfedildi. Aydıncık Belediyesi ve Mersin İl Özel İdaresi’nin çevre düzenlemesi ve aydınlatma çalışmasıyla mağara ziyarete açıldı.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Tarihi Kentler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, TKB Genel Sekreteri Sezer Cihan, mimar Erden Güven, ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Hurşit Aslan, eğitimci-yazar Mustafa Yalçıner ile beraberindeki heyet, Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan’ın ev sahipliğinde 555 metre uzunluğundaki mağaraya bir inceleme gezisinde bulundu. Mağarayı inceleyen heyet, TKB üyesi Aydıncık Belediyesi’nin kentteki koruma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Baloğlu evi restore edilecek

Aydıncık’ın sivil mimari örneklerinden biri olan Baloğlu evinin kamulaştırılarak restore edileceği bilgisini veren Belediye Başkanı Aktan, Baloğlu evinin Aydıncık Kültür Araştırmaları Merkezi olarak işlevlendirileceğini söyledi.

Kelenderis Antik Kenti

ÇEKÜL ve TKB heyeti, M.Ö 8.yüzyıla kadar tarihlenen Kelenderis antik kentini de ziyaret etti.

Antikçağ Kilikia bölgesi(Dağlık Kilikia) ‘nde bulunan Kelenderis antik kenti, Mersin- Anamur, Silifke ana yolu üzerinde Aydıncık’ın yayıldığı yerde, küçük bir koyun batı yanındaki yarımadacıktır.

Kent, Senir dağlarının Akdeniz’e iyice uzantı yaparak oluşturduğu Karabıyık burnu ile doğuda, Susuz Dağın uzantısı olan Davulcu tepelerin uç noktası olan Sancak burnu arasında kalan koyun güneybatısında, doğuya doğru uzanan bir yarımadanın batısına, denizden çok az bir eğimle yükselen alana kurulmuştur.

Mitolojiye gore, Kelenderis, denizcilik ve ticarette çok ilerlemiş Fenikelilerden Sandakos tarafından üç bin yıl once bir liman ve ticaret şehri olarak kurulmuştur. 

Kazılar

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı başkanı Prof. Dr. Levent Zoroğlu tarafından 1987 yılından beri aralıksız olarak yürütülen Kelenderis kazıları, her yıl Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında geniş bir ekiple yürütülmektedir.

Sualtı Çalışmaları

2002 yılında Volkan Evrin M.A. yönetiminde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sualtı Topluluğu (ODTÜ-SAT) ve Sualtı Derneği (SAD) ekibince Kelenderis'in açığındaki Yılanlı adanın kuzeye bakan küçük koyunda batık ve bunlara ait çapa ve çipoları tespit edilmiştir.

Sualtında yapılan ayrıntılı haritalama çalışmaları sayesinde bölgenin Bronz Devri'nden beri kullanılan bir demirleme bölgesi olduğu savını güçlenmektedir.

Kelenderis Mozaiği

M.S 5'inci yüzyıl sonlarında yapıldığı tahmin edilen mozaik Mozaiğin üzerinde Kelenderis Antik Kentinin resmedildiğini ve dünyada bir eşinin daha bulunmadığı. Han yıkığı diye adlandırılan Kelenderis mozaiğinİN üzerinde bugüne kadar bulunan mozaiklerde olmayan manzara var. Bu resmin, Aydıncık'taki antik kent olduğu savunuluyor.

Yaklaşık 12 metre uzunluğunda, 3.20 metre genişliğindeki zemin mozaiğinin 3x3 metrelik panosunda, Kelenderis'in kent manzarası ile içinde iki yelkenlinin bulunduğu limanın betimlemesiyle birlikte ayrıca Roma hamamı, çeşitli antrepolar, limana bakan tarafında ise başka yapıların yer aldığı görülür.

Kelenderis Mozaiğinin bakanlıktan alınan ödenekle üzerinin ahşap korumayla kapatılmış ve bir bekçi nezaretinde Aydıncık Limanında sergilenmeye başlanmıştır.

Tüm Haberler