Arapgir’de ÇEKÜL Vakfı Temsilcilik Ofisi | ÇEKÜL

Arapgir’de ÇEKÜL Vakfı Temsilcilik Ofisi

04.11.2019

Sokak sağlıklaştırma çalışmasını Malatya Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile KUDEB’in yaptığı tarihi İpekçi Sokağı, ÇEKÜL Vakfı Arapgir Temsilciliği Ofisine kavuştu. Restorasyonu Arapgir Kültür Derneği tarafından yapılan iki katlı yapının giriş katı turizm bilgilendirme, dernek idare merkezi ve ÇEKÜL Vakfı temsilcilik ofisi olarak kullanılırken; üst kat, kentin geleneksel yaşam, yemek ve müzik kültürünün tanıtıldığı bir merkez olarak değerlendirildi.

Binanın açılış töreni, ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, şehir plancısı A. Faruk Göksu, ÇEKÜL Vakfı Çarşamba Kent Toplantıları uzmanı Hurşit Arslan, ÇEKÜL Vakfı Arapgir Temsilcisi ve Arapgir Kültür Derneği Başkanı Ahmet Tuncay Çağdaş ile Arapgir, Ağın, Arguvan, Divriği, Kemaliye, İliç ve Keban belediye başkanlarının katılımıyla yapıldı. 

Tarihi İpekçi Sokağı, kentin turizm merkezi olarak kabul ediliyor. Tarihi dokuyu simgeleyen Millet Han, Mirlica Ahmet Bey Camisi ve Çarşı Hamamı bu bölgede bulunuyor. Sokak içinde bulunan üç konak, sokak sağlıklaştırması çalışması kapsamında restore edilerek işlevlendirildi.

ÇEKÜL Vakfının kırsal miras ve Fırat Havzası bütününde sürdürdüğü çalışmalar, bölgede devam ediyor. Arapgir Temsilciliği, çalışmaların koordinasyonunda önemli bir konuma sahip olacak.