Ana içeriğe atla

Antep, mimarisinden doğal yaşamına çocuklara emanet

10.06.2014

Kültür nedir? Kültürel miras nedir, neden korunmalıdır? Sorularının cevapları ÇEKÜL Vakfı’nın Kültür Elçileri eğitiminde çocuk ve gençlerle paylaşılıyor.

“Kentler çocuklarındır” sloganıyla başlayan ve 20 yıldır devam eden ÇEKÜL’ün eğitim yolcuğu, Kültürel Miras Eğitim Programı ile süreklilik kazandı. Özellikle Gaziantep ÇEKÜL temsilciliği üç yıldır Kültür Elçileri sertifika programını yerelden uzmanların ve üniversite öğrencilerinin gönüllü desteğiyle sürdürüyor.   

ÇEKÜL temsilcisi Zafer Okuducu’nun koordinatörlüğünde, Antep Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi’nin organize ettiği eğitimlere bu yıl 100 ilköğretim okulu öğrencisi ve 75 üniversite öğrencisi katıldı.

Mimari, arkeoloji, coğrafya ve doğal yaşam, müzeler ve geleneksel yaşam kültürü gibi başlıklarda Gaziantep’in zenginlikleri ile kentte yürütülen koruma çalışmaları çocuk ve gençlerle paylaşıldı.

Son eğitimin sertifikaları, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı bir törende verildi. Çocukların eğitimde yaptıkları çalışmalar, Kültür Merkezi’nin sergi salonu olarak düzenlenen mağarasında izlendi.   

Eğitimlere gönüllü destek veren Zirve Üniversitesi öğrencileri

Abdullah Kiriş, Çağrı Özdemircan, Murat Kasul, Tuğçe Sarıçiçek, Yusuf Açıkkol, M.Kemai Alomo, Muzaffer Dağüstü, Yunus Kuyucu, Özlem Koçakoğlu, Merve Tay, Nurdan Dündar, Şule Yüksel Aydın, Serkan Duhan Bak, Şeyma Çiriğ, Emre Köylüoğlu

Eğitimlere gönüllü destek veren hasan Kalyoncu Üniversitesi öğrencileri

Ömer Özeren, Hilal Merve Erdoğan, İrem Saraç, Osman Erçelebi, Büşra Demir, Birand İşeri

Tüm Haberler