Ana içeriğe atla

ANTALYA UĞUR MUMCU ODÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU...

30.01.2004

Prof.Dr. Metin Sözen ve Dr. Bekir Kumbul...

Prof. Dr. Sözen: Toplumlar, yanlışları doğrulara dönüştürme yolunda savaşım alanı yaratan bireyleri zaman zaman 'gerektiği gibi değerlendirememe sorunu' ile karşılaşabilirler. Oysa tarih, onların varlıklarıyla sağlıklı bir sürecin ne anlama geldiğini belirleyen en kalıcı ögedir...

X X X

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Araştırmacı Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu adına düzenlediği, “Uğur Mumcu Ödülleri” törenle sahiplerine verildi. Ödül alan Yargıtay Cumhuriyet Eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye’yi zor ve mücadeleci günlerin beklediğine dikkat çekerek, “Laik ve demokratik cumhuriyet fedekar evlatları tarafından sonsuza kadar korunacaktır” dedi.

Demokrasi ve Aydınlanma Haftası içinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksek hale dönüştürülen “Uğur Mumcu Ödülleri”nin bu yıl üçüncüsü verildi.

Ödül jürisinin yaptığı değerlendirme sonucu 3.Uğur Mumcu Ödüllerini; Bilim dalında, Prof. Dr. Korkut Boratav ile Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulu adına Prof. Dr. Nusret Aras, Hukuk dalında Yargıtay Cumhuriyet Eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Gazetecilik dalında Gazeteci -Yazar Mustafa Balbay, Kültür ve Sanat Dalında ise Prof. Dr. Metin Sözen ve Şükran Kurdakul’a verildi.

Ödül Töreni, Uğur Mumcu’nun ölüm tarihi olan 24 Ocak Cumartesi gecesi Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu’nda yapıldı. Aspendos Salonu’nu dolduran Antalyalılara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Bekir Kumbul, Uğur Mumcu’nun ulusal bağımsızlık, yurtseverlik, aydınlanma, Atatürk ilke ve devrimlerini savunma adına hiçbir tehdide aldırmadan mücadele ettiğini söyledi. Tüm Anadolu’da olduğu gibi Antalyalılarında kendileri için mücadele eden Uğur Mumcu’yu unutmadığını ifade eden Başkan Kumbul, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak aydınlarımıza, geleceğimize, cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak adına 3 yıldan bu yana Uğur Mumcu Ödülleri veriyoruz. Gençlerimizi, aydınlarımızı yüreklendirmek istiyoruz. Birkaç ay sonra görev sürem sona eriyor. Antalya gibi çağdaş kentin çağdaş yöneticilerinin bu geleneği devam ettireceğine inanıyoruz. Uğur Mumcu’nun anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.

“KARŞI DEVRİMCİLERİ GERİLETECEĞİZ”

Ankara’da öncülük ettiği “Cumhuriyet Saygı Yürüyüşü” ile Bilim alanında Uğur Mumcu Ödülü kazanan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, ödülün kendisi ve kurumu için önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Aras, “Yapılması gerekeni hep beraber yaptık. Bu tür refleksleri herkesin göstermesi gerekir. Bugünlerde hepimizin birbirimize çok daha fazla bağlı olması gerekiyor. Uğur Mumcu ve diğer devrim şehitlerinin bize gösterdiği yolda doğruyu bulmak, doğruyu hiç şaşmadan söylenmesi gerekenlerin yüzüne söylenmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz bunu yapabildiğimiz sürece karşı devrimcileri kesinlikte gerileteceğimizi düşünüyorum. Bu ödülü de salonu dolduran adsız aydınlanmacılar adına kabul ediyorum” diye konuştu.

LAİK CUMHURİYET KORUNACAK

Hukuk dalında Uğur Mumcu Ödülü alan Yargıtay Cumhuriyet Eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, salonu dolduran Antalyalılardan büyük ilgi gördü. Konuşmasına, “Aramızdan alçakça kopartılan Mumcu’yu özlemle arıyoruz ve saygıyla anıyoruz” diyerek başlayan Kanadoğlu şöyle konuştu:

“Özlemle arıyoruz çünkü ona en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde ondan yoksunuz. Cumhuriyet güç bir dönemden geçmektedir. Takiye özgürlüğünü kullanan bir iktidara sahibiz. Milliyetçilik, laiklik ve cumhuriyet ilkelerinin demode olduğunu, bunun müslüman bir yapıya çevrilmek istendiğini söyleyen bir Başbakanlık Müsteşarına sahibiz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ümmetçi olduğunu sakınmadan söyleyen bir müsteşarı var. Buna karşı bağımsızlığı zedelenmiş, güçsüz, etkisiz bir yargı, patronlarının çıkarlarını kollamaktan başka ulus gerçekleri üzerinde durmayan bir medya var. Güçsüz sivil toplum örgütleri, toplumsal hafızadaki büyük zafiyet. Bütün bunları topladığımız zaman önümüzde bizi zor, güç, mücadeleci günlerin beklediğini görmekteyiz.

İşte Mumcu’nun yoksun bıraktığı bizler, onun gibi düşünmek, onun gibi yapmak zorundayız. Bu bizim görevimiz.Uğur Mumcu’yu saygı ile anıyoruz. Çünkü Mumcu kalemini satmadı. Kalemini kiralamadı. Patronlarının çıkarlarını bir takipçi gibi izlemedi. O ulus devlet bilinci içinde, Atatürkçü düşüncenin laik cumhuriyetin korunması için her şeyini, canını verdi. Araştırmacı gazeteciliğin önderi idi. Gerçekleri aramanın önderi idi. Cumhuriyetin simgesi idi. Sembolü idi. Kendisi, ‘Ey halkım unutma bizi’ demişti. Hiç kuşkusu olmasın ki Türk halkı onu unutmadı unutmayacak. Hiç kuşku duymayınız, üzülmeyiniz, korkmayınız. Laik ve demokratik cumhuriyet fedakar evlatları tarafından sonsuza kadar korunacaktır.

Uğur Mumcu Ödül Töreni, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) oyuncularının sunumu, Burçin Karakurt’un piyanodaki eşliğinde Ufuk Karakoç’ün duygulu sazı ile çalıp söylediği duygulu türkülerle devam etti. Tören, hep birlikte söylenen 10. Yıl Marşı ile sona erdi.

 

Tüm Haberler