ANTALYA TEMSİLCİLİĞİMİZDEN HABER VAR! | ÇEKÜL

ANTALYA TEMSİLCİLİĞİMİZDEN HABER VAR!

26.05.2004

BALBEY’DE ETKİNLİKLER SÜRÜYOR

 

Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte, Balbey mahallesinde, kültürel ve doğal değerlerin korunmasına örnek oluşturmak, Balbey halkına yapılabilecekler konusunda yardımcı olmak, kentimizden ve kent dışından Antalya Evleri ile ilgili araştırma yapacaklara kolaylıklar sağlamak, hepsinden önemlisi, tarihsel ve kültürel doğal varlıkların korunmasında, kentsel tarih bilincinin yaşatılmasında, yurttaşlara ve kentlilere düşen büyük sorumlulukları paylaşmak üzere, Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin, Vakıflardan kiraladığı bir binayı restore ederek “ANTALYA EVLERİ ARAŞTIRMA MERKEZİ” adı altında faaliyete geçirmişlerdir.

  

Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile proje ortakları olan  Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı ile ortaklaşa hazırlanan protokol gereği, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiralanan Balbey Kentsel Sit Alanında bulunan tek katlı taş yapı,  bahçesi ve önünde yer alan 1846 tarihli tescilli çeşmenin onarım ve düzenleme çalışmaları sonunda Antalya Evleri Araştırma Merkezi, 13 Mart 2004 günü törenle hizmete açıldı. Açılışta Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı M. Osman AYDIN, dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir KUMBUL ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin SÖZEN birer konuşma yaparak, Bu yapının onarımının örnek alınarak  Antalya Evleri’nin vurgulanması gereğine dikkat çekmişlerdir. 

Bu binada; mahalleliler ile işbirliği içinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Balbey mahallesinde yaşayan çocukların tarih bilincinin geliştirilmesi, kent dışına hiç çıkmamış bu çocuklara, ülkemizin başkentinin tanıtılması amacıyla ve Atatürk'ü, Atatürk İlkeleri ve Devrimlerini çocuklara en doğru Anıtkabir'i, Anıtkabir'deki Atatürk Müzesi'ni, Afyon Kocatepe'yi, Çanakkale Gelibolu'yu gezdirerek, yerinde incelettirerek anlatabiliriz düşüncesiyle, 23 Nisan 2004 günü Ankara'ya bir gezi düzenlemiştir.

 “MUSTAFA KEMAL'İ ANLAMAK VE İZLEMEK” başlığı taşıyan bu etkinlikte, çocuklarımız Anıtkabir Atatürk Müzesi'ni ziyaretleri yanında, Ankara'da bir şehir turu yapmışlar, Ankara Hayvanat Bahçesini gezmişlerdir. Bu etkinliğe, dolayısıyla çocuklarımızın tarih bilincinin ve kültürlerinin gelişmesine katkıda bulunan;

ANKARA  ÇANKAYA  BELEDİYE  BAŞKANI

PROF. DR. MUZAFFER ERYILMAZ'a,

YTONG'a,

STONE DESİGN'e ve

KIRAÇ TURİZM'e teşekkür ediyoruz.

 

Etkinliğin Antalya'daki belediyelere, sivil toplum örgütlerine ve özel sektör kuruluşlarına örnek olmasını, önümüzdeki bayramlarda dar gelirli ailelerden daha çok öğrencinin bu etkinliklere katılımının sağlanmasını diliyoruz.   Bu etkinlikten sonra, yine Balbey Mahallesi Araştırma Evlerinde, mahalledeki çocuklarla birlikte, Balbey Çocuk Kulübü hayata geçirilmiştir. Balbey’deki çocuklar, önümüzdeki günlerde “Balbey’in Sesi” adı altında aylık bir gazeteyi hayata geçireceklerdir. Yine önümüzdeki günlerde, Balbey’deki çocuklara, yabancı dil kursları düzenlenecek, yöresel folkloru öğrenmeleri için kurslar düzenlenecek, Balbey’li çocuklardan “Balbey Folklor Ekibi” kurulacaktır. Bu çalışmalar dışında kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar programlanmaktadır.

 

Bu amaçtan hareketle, yukarıda adları geçen üç kurumun işbirliği ile hayata geçirilen bu binada Antalya evleri ile ilgili çalışmalar birlikte yürütülecek ve ÇEKÜL Vakfı’nın Antalya’daki çalışmaları da, aşağıda gerekli bilgileri verilen bu binada sürdürülecektir. Vakfımızın idari işleri Günay ERDEM tarafından yürütülecektir. (Bilgisayar programları –word, Excel, Powerpoint sunumları, photoshop, grafik programları, afiş vb.tasarım- fax, vb. ofis makinaları konusunda tecrübelidir, ayrıca yazışmalar, telefon trafiğini yönetme vb. işlerde de deneyimlidir.)

Bundan böyle Vakıf ile ilgili her türlü bilgi ve dokümanların aşağıdaki adrese ulaştırılmasını rica eder, iyi çalışmalar dileriz.

ANTALYA EVLERİ ARAŞTIRMA MERKEZİ

(ÇEKÜL VAKFI ANTALYA TEMSİLCİLİĞİ)

Adres: Tahıl Pazarı Mah. 430.Sk. No:18 (Arap Mescidi Karşısı) – ANTALYA

Tel: 0242.244 14 38

Sorumlu: Günay ERDEM (0542 290 48 30)

Temsilci: M.Osman AYDIN (0532 232 87 92)

e-mail: [email protected]