Ana içeriğe atla

Antakya'da Koruma Çalışmaları Hız Kazandı

15.09.2010

Geçen yıl Ekim ayında Antakya, Türkiye’nin ilk kültürel miras yürüyüşünü gerçekleştirerek koruma çalışmalarının ilk adımını atmıştı. Ardından ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve inceleme heyetiyle birlikte kentin kültürel dokusunu anlatan sokaklar, Habibi Neccar Camisi ve çevresi ile Kurtuluş Caddesi gezisi yapılarak, yol haritasının temelleri atıldı. Vali Celalettin Lekesiz ve Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Yavaş’ın önderliğinde, kamu-yerel-sivil-özel kesimlerden geniş katılımının olduğu bir toplantı düzenlendi. Kentin mevcut durumu ve gelecek hedeflerinin tartışıldığı toplantıda, koruma çalışmalarının bir yol haritası kapsamında devam etmesi için görüş birliğine varıldı.

Antakya kenti bu anlamlı ve yoğun günlerin ardından, 2010 yılının Şubat ayında ise TKB üyelerini misafir etti. TKB seminerinde, farklı kültürlerin bir arada yaşamaya devam edeceğinin mesajları verilerek, din-dil-ırk farklarıyla Antakya’nın var olduğu ve kültürel mirasın korunmasında da bu farklılıklarla yola devam edileceği vurgulandı. 

Antakya’da ardı ardına yapılan yürüyüş, toplantı ve seminerin etkileri kentliler tarafından da ilgiyle izlendi. Bir yıl içinde, Valilik ve Belediye’nin uzman ekipleri, ÇEKÜL Vakfı’nın da öneri ve destekleriyle projelendirme çalışmalarını hızla tamamlamaya başladı. Özellikle kültür aksının kilit noktası olan Habibi Neccar Camisi ve çevresindeki kent dokusunun görünür olması için hazırlanan projeler ile Kurutuluş Caddesi projeleri, koruma kuruluna sunulma aşamasına geldi. ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu üyesi mimar Metin Keskin’in ve mimar Rıza Yılmaz’ın projeleriyle yakın dönemde başlayacak uygulama çalışmaları, geçen günlerde düzenlenen basın toplantıyla kamuoyuna duyuruldu.

Çizim / Metin Keskin

Vali Celalettin Lekesiz ve Belediye Başkanı Lütfü Yavaş’ın birlikte düzenlediği basın toplantısında, kurumlar arası işbirliğinin devam ettiği ve koruma çalışmalarının hız kazandığı açıklandı. Antakya’nın sivil mimari örneklerinin, özgün sokak dokularının korunmaya başlayacağı haberi ulusal basında da yankı buldu.

Çarşıda yapılacak restorasyon ve düzenlemelerle, ÇEKÜL Vakfı’nın koruma çalışmalarındaki bütüncül bakış açısına uygun olarak çarşı ve mahallelerin bağlantısı da sağlanmış olacak.

Kurtuluş caddesinin şimdiki hali...

Prof. Dr. Metin Sözen, “Kenti yönetenler, halkla birlikte kültürel miraslarını korumayı öncelikli hedef edinmiştir. Tüm kesimlerin desteğini alarak yürütülen çalışmalar, uygulanan yöntemler ve bilimsel kaynaklarla Antakya’nın ‘kendini koruyan kentler’ arasına gireceği şüphe götürmez bir gerçektir,” diyerek kısa zamanda sağlam adımlar atıldığını vurguladı.

  

Tüm Haberler