Ana içeriğe atla

AMASRA’DA TERMİK SANTRALE HAYIR

11.07.2008

Bartın’ın Amasra ilçesinde yapılması düşünülen termik santrale karşı, imza kampanyası başlatıldı.  ÇEKÜL Amasra Temsilcisi Hüseyin Çoban, Bartın Amasra Çevre Birlikteliği tarafından başlatılan kampanyanın sözcülüğünü yürütüyor.

 “Amasra Haritasında Sizinde İmzanız Olsun” sloganıyla yürütülen kampanya için, Amasra haritasından oluşan 100 metrelik bez afiş hazırlandı. 3 gün içinde harita üzerine 5 bin imza atıldı.  

Bartın Amasra Çevre Birlikteliği sözcüsü ÇEKÜL Temsilcisi Hüseyin Çoban, 3 bin yıldır taşıdığı Amasra ismi ile insanlık tarihinin ortak mirası, Türkiye turizminin Karadeniz`deki yıldızı Amasra`da termik santral kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Çoban, “Anadolu’nun denize açılan kapısı, iki adalı, iki koylu, 5 tepeli liman kenti Amasra şimdi tehdit altında. Amasra’nın üzerinde termik santralin kara bulutları dolaşıyor. Sadece Amasra değil bütün Bartın, termik santralin oluşturacağı olumsuzlukların tehdidi altında. Temiz hava ve yeşil doğa kirlenecek. Büyük kül dağları oluşacak ve kül dağlarından toprağa sızan atıklar yer altı sularının kalitesini bozacak. Küre Dağları Milli Parkı’ndan 7 göllere, Bartın kıyılarından Safranbolu’ya Kurucaşile ve Cide sahillerine kadar bütün doğal ve turistlik değerler termik santralin olumsuzluklarından etkilenecek. Sağlıklı yaşam ortamımızın kalitesi düşecek; kanser vakaları artacak. Termik’in ‘T’si geldiğinde turist gidecek, Santral’in ‘S’si geldiğinde sağlığımız gidecek. Herkesi termik santrale ‘Hayır’ demeye çağırıyoruz. Bir birimizin gözüne ve çocuklarımızın yüzüne utanmadan bakabilmek için termik santrale ‘Hayır’ diyelim” dedi. Termik santrale karşı olduklarını belirten Amasralılar, imza kampanyasına destek vererek, termik santralin yapılmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.Hüseyin Çoban, “Amasra’nın içi imzalarla dolsun ve santralle boşalmasın” diyerek imza kampanyası sonucunda imzaların atıldığı bez afiş, Amasra Belediye Binasına asılacak. Tarihi Kentler Birliği Üyesi olan Amasra Belediyesi de imza kampanyasını destekliyor.  

 

Tüm Haberler