Ana içeriğe atla

Amanos dağlarının eteklerinde bir konak, müze olmaya hazırlanıyor

11.08.2011

Hatay merkezinde başlayan koruma-yaşatma çalışmaları, ilçe ve köyleri de harekete geçirdi. Amanos dağlarının eteklerindeki Dörtyol, Hatay’ın 12 ilçesinden biri. Tüccar Ahmet Efendi tarafından 1920’li yıllarda yapıldığı bilinen bir konak, Belediye tarafından restore edilerek müze yapılacak. Hazırlanan röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Moloz taştan yapılan cihannümalı konağın alt katı yüksek tavanlı, bakliyat, portakal, buğday gibi ürünlerin depo alanı olarak planlanmış. Birinci kat bağdadi tekniği ile yapılmış, konsollarla büyütülmüş ve zenginleştirilmiş. Üst kat ise cihannüma planında yapılmış ve yörede üretilen el yapımı alaturka kiremit çatı ile örtülmüş.

Yapıldığı dönemin ve yörenin mimari özelliklerini taşıyan konağın, Belediye ve Kaymakamlığın çabalarıyla kısa sürede restore edilmesi planlanıyor.

Kurtuluş savaşı sırasında bölgedeki Fransız askerlerine ilk kurşunun atıldığı yer olan Dörtyol, bu hikâyeyi restore edilecek konakta yaşatacak. “İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi” olarak işlevlendirilmesi planlanan konağın zemin katı müze, birinci katı Atatürk Evi olarak düzenlenecek. Bu süreçte yöre halkının müzeye bağış yapması bekleniyor. 

Tüm Haberler