Ana içeriğe atla

Akademide ekoloji dersi

15.07.2014

Küresel ısınma, karbon ayak izi, yenilebilir enerji, ekolojik kentler gibi özellikle yerel yönetimlerin gündemine girmesi gereken bu kavramlar, ÇEKÜL Akademi’nin Bahar Dönemi eğitim programındaki yeni bir eğitim başlığı altında incelendi.

"Sürdürülebilir Planlamada Ekoloji: Yeni Bir Planlama Anlayışına Giriş" başlıklı eğitim 18-20 Haziran tarihlerinde yapıldı.

Akademisyen ve uzmanların titizlikle yürüttükleri içerik planlama sürecinin ardından hazırlanan eğitim, İstanbul Büyükşehir, Konuralp, Çanakkale, Sivas, Akçaabat, Silivri ve Adalar belediyelerinden gelen, şehir plancısı, peyzaj mimarı,mimar, sanat tarihçisi ve arkeologlar ile paylaşıldı.

Mimar Erden Güven, Sinan Öğün, Dr. Ceyda Bakbaşa, Serhat Kut, Ömer Saatçioğlu ve Serdar Nizamoğlu'nun eğitmenliğinde, kentlerin temel gelişim stratejilerinden biri olan ve sürdürülebilir, kimlikli bir kent yaratılmasında etkin rol üstlenen ekoloji kavramı mimari, hukuksal ve sosyo-ekonomik boyutlarıyla değerlendirildi.

Eğitimin ilk günü Mimar Erden Güven, Home (Yuva) isimli belgeseli katılımcılarla paylaştı ve küresel ısınmanın ne olduğu, insanın küresel ısınmaya nasıl sebep olduğu ve sonuçları, alternatif enerji türleri ve teknolojilerine nasıl geçileceği konularında bilgi verdi. İkinci oturumda sözü alan Sinan Öğün, sürdürülebilir yaşam biçimleri, organik üretim, dünyadaki ekolojik planlama örnekleri ve organik üretim projelerini ele aldı.Eğitimin ikinci günü, Dr. Ceyda Bakbaşa, “Küresel çevre hareketinin gelişimi: Gaziantep ekolojik tabanlı mahalle planlama süreci” , Serhah Kut ve Ömer Saatçioğlu “Kent tasarım rehberindeki ekolojik teşvik sistemi”, ve Serdar Nizamoğlu, “Ekoloji tabanlı vizyon planında, konseptin, rehberin ve teşvik sisteminin imar planına aktarılma süreci” başlıkları altında detaylı bilgi verdi.


Eğitimin son gününde ise, aktif katılımcılığın olduğu bir yöntemle küresel sürdürülebilirlik konusunun irdelendiği atölye çalışması yapıldı.

Bahar Dönemi başarıyla tamamlandı

2014 Bahar Dönemi, Yusuf Örnek’in eğitmenliğinde yapılan Kültür Turizmi eğitimiyle sona erdi. Farklı içerikteki toplam 10 eğitime 42 belediyeden 172 kişi katıldı. Alanda Eğitimler kapsamında ise Malatya ve Edirne’deki koruma uygulamaları incelendi.  

ÇEKÜL Akademin hazırladığı, Tarihi Kentler Birliği Kentsel Koruma Eğitimleri, her yıl TKB’nin hedefleri doğrultusunda değerlendiriliyor ve yeni eğitim başlıkları ekleniyor.  

Tüm Haberler