Ana içeriğe atla

AĞIRNAS’TA İMECENİN SONUÇLARI ALINIYOR

04.07.2006

3 Temmuz 2006 akşamı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bahçesinde, heyecanlı grubumuz Kayseri’ye doğru hareket etmeye hazır. Elimizdeki alet edevat kutularını gören Başaran Tur kaptanları Ali ve Fatih beyler, genelde el bagajlarıyla otobüslerine binen yerli ve yabancı turistlere alışkın olduklarından şaşırıyorlar. Hele hele 1 m. X 1 m. boyutlarındaki 2 cm.’lik saca işlenmiş Mimar Sinan’ın imzasının kûfi yorumunu görünce şaşkınlıkları daha da büyüyor.

MSGSÜ Heykel Bölümü öğrencilerinden Tolga’nın tasarladığı imzayı maalesef otobüse sığdıramıyoruz. Aslında biraz da mutluyuz bu durumdan. Çünkü söz konusu sacın ağırlığı ikiyüz kilogram. ÇEKÜL’den Ali’nin yardımıyla imza Topkapı kamyon ambarlarına doğru yola çıkıyor. Oradan da Kayseri’ye…

Saat 21:00’da Fındıklı’dan yola çıkıyoruz. Grubumuza Heykel Bölümü hocalarından Fatma Akyürek ve Yıldız Güner önderlik ediyor. ÇEKÜL’den de yazının yazarı katılıyor yolculuğa… Aylin, Çiğdem, Gülen, Kıymet, Özlem ve Tolga Ağırnas’ta taş çalışacaklar. Sonradan aramıza katılacak Tolga (nam-ı diğer metal Tolga) Sinan’ın imzasını metalden yorumlayacak. Kendisi yukarıda bahsettiğim otobüslere sığdıramadığımız işin sahibi. Ayrıca bölümün birinci sınıf öğrencilerinden Bora, Dilek, Pınar çalışmalara yardım etmek ve Ağırnas’a özgü çörtenlerin belgelemesini yapmak üzere otobüsteler. Çörtenlerin belgelenmesi bu yaz yapacağımız çalışmanın en eğlenceli bölümlerinden biri. Bu çalışmadan elde edeceğimiz sonuçları en yakın zamanda küçük bir broşür haline getirerek Ağırnas’a gelen yerli-yabancı turistlere dağıtmayı amaçlıyoruz. Bu arada bizlere İstanbul’dan destek veren Ahmet Sezgin ve Yalçın Korkmaz’ın isimlerini de unutmayalım. Onlar İstanbul’daki elimiz ayağımız.

Ertesi sabah 7:00 sularında telefonum çalıyor. Arayan Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu. Kayseri’ye girdiğimizi yarım saat içinde Ağırnas’a varacağımızı söylüyorum. Kahvaltıyı, Mimar Sinan’ın kızı Neslihan Hanım’ın adının verildiği, geçtiğimiz aylarda Hürriyet Pazar ekinin en iyi on park arasında gösterdiği parkta yapıyoruz. İTÜ, MSGSÜ, YTÜ ve Erciyes Üniversitesi şehir bölge planlama bölümleri öğrencilerinin de katılımıyla sayımız kırkı aşıyor. Herkesin yüzü gülüyor. Heykel öğrencileri bir an evvel kahvaltılarını yapıp, ölçülerini daha evvel belediyeye verdiğimiz taş blokları (Ağırnas'ta bunlara tomruk deniyor) görmek için sabırsızlanıyorlar.

Biz tomrukları görmek için yola çıktığımızda, şehircilik öğrencileri gruplar halinde Ağırnas sokaklarında kayboluyorlar. Amaçları, ellerindeki “sosyal yapı anketleri”ni doldurmak. Bu anketler kentin koruma amaçlı imar planı çalışmalarına altlık oluşturacak.

Tomruklar inceleniyor ve eksikler tespit ediliyor. Elektrik tesisatı konusunda belediyenin teknik görevlisi Emir Bey ile görüşülüyor. Bütün bu çalışmalarda belediye ile iletişimi belediyede çalışan Tarkan Bey sağlıyor; elinden geleni ardına koymuyor.

Öğle yemeğinde tüm aile toplanıyor. Ağırnas’ta yapılan çalışmaların en büyük destekçisi Erciyes Üniversitesi Şehir Bölge Planlama Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Suat Çabuk da aramızda. Aynı zamanda ÇEKÜL Vakfı Kayseri temsilcisi olan Çabuk kısa bir konuşma yaparak, süreci anlatıyor. Başkan Osmanbaşoğlu, bugünün tarihe geçeceğini söyleyerek imeceye katılanlara içten teşekkürlerini sunuyor.

İmeceye el verenler:

Mimar Sinan’ın imzasının cnc teknolojisiyle saca işlenmesi konusunda desteklerini esirgemeyen Tekfen İnşaat’tan Nebi Tonguç’a, üretim sırasında ilgilerinden dolayı TİMAŞ’tan mühendis Ersan Metin’e, cnc teknisyeni Recep Toy’a sonsuz teşekkür ediyoruz. Tolga Balcı’nın çalışmaları sırasında imzanın kûfiye çevrilmesinde Mehmet Kehri’nin bilimsel desteği büyük bir katkı sağladı.

İTKİB Eğitim Koordinatörü Didem Çakar, heykel öğrencileri için tasarlanan t-shirtlerin baskılarını Kağıthane İHKİB Hazırgiyim Meslek Lisesi’nde yapılmasını sağladı. Lisenin İTKİB Eğitim Koordinatörü Leyla Özdemir ve lise öğrencilerinin gönüllü katkıları için teşekkürler.

ÇEKÜL’ün tüm çalışmalarında olduğu gibi Ağırnas’taki etkinlikte de gönüllü desteğini esirgemeyen Nadir Mutluer, etkinliğin afişini tasarladı ve üretti.

Başaran Tur öğrencileri İstanbul’dan Ağırnas’a ulaştırdı. Başta Başaran Ulusoy olmak üzere kaptanlar Ali ve Fatih beylere teşekkürler.

Konuyla başından beri ilgilenen, dergilerinde yer ayırarak gelişmeleri yayımlayan Atlas Dergisi editörü Özcan Yüksek ve fotoğraf editörü Gökhan Tan’a teşekkürler.

Erciyes Üniversitesi, MSGSÜ, İTÜ, Erciyes Üniversitesi şehir bölge planlama bölümü öğrencileri, MSGSÜ Heykel Bölümü öğrencileri, ÇEKÜL Vakfı ve Ağırnas Belediyesi çalışanları bu çalışmanın temel taşlarını oluşturdu. Taşların harcı olan iki isim ise Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu ve Erciyes Üniversitesi Şehir Bölge Planlama Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Suat Çabuk

Nisan ayında Ağırnas’a yaptığımız gezi sırasında da söylediğimiz gibi, imeceye el verenlerin eşit bir şekilde temsil edildiği, tarafların düşünceleri, tecrübeleri, özverileri, gönüllü emekleri ve ortak akıllarıyla zenginleşecek bu çalışmaya sizleri de bekliyoruz.

Ağırnas’ın güneşli ama bunaltmayan, bol oksijenli havasından ilk gün notları bu kadar. Yarın görüşmek ümidiyle…

Görkem Kızılkayak, Ağırnas-4 Temmuz 2006

Tüm Haberler