AĞIRNASLILAR MİMAR SİNAN’I UNUTMUYOR | ÇEKÜL

AĞIRNASLILAR MİMAR SİNAN’I UNUTMUYOR

24.04.2008

Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu’nun içten katkılarıyla hazırlanan “Mimar Sinan Günleri”ne Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Melikgazi Kaymakamı Nusret Dirim, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Kayseri Mimarlar Odası Başkanı Hakan Mahiroğlu, Mimar/Yazar Oktay Ekinci, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Fikret Üçcan, ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreteri Betül Sözen ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinliğe Ağırnas halkı da yoğun ilgi gösterdi.  

Etkinlikler Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Ağırnas’ın gelişmeye devam ettiğini söyleyen Osmanbaşoğlu emeği geçen herkese teşekkür ederek, Tarihi Kentler Birliği’nin ve ÇEKÜL Vakfı’nın Ağırnas’a katkılarının büyük olduğunu vurguladı. Diğer katılımcılar da söz alarak, Ağırnas’ta yapılan etkinliklerin ulusal ve uluslar arası boyutta kutlanması gerektiğine dikkat çekti.


Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu

“Kardeş Kent” Protokolü İmzalandı

Sinan Eserlerinin bulunduğu illerle “Kardeş Kent” çalışması yürütecek olan Ağırnas Belediyesi, ilk protokolünü Büyükçekmece Belediyesi ile konukların önünde imzaladı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kayseri Valisi de protokole şahitlik etti. İki Belediye bundan sonra, hem Mimar Sinan hakkında hem de kentlerindeki diğer çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapacak.

Sinan’a Saygı Fotoğraf Yarışması Sergisi Ağırnas’ta  

ÇEKÜL Vakfı’nın yürüttüğü “Sinan’a Saygı” projesi kapsamında düzenlenen “Sinan Eserleri Fotoğraf Yarışması”na katılan eserlerden hazırlanan bir seçki Ağırnas’ta da sergilenmeye başladı. Sergi Açılışından önce, üç kategorinin birincileri Uygar Korça, Muhsin Divan ve Aydın Mızrak’a Ağırnas Belediyesi tarafından hazırlanan ödüller takdim edildi. Mimar Sinan Günleri programı kapsamında açılışı yapılan sergi, konukların büyük beğenisini topladı.

Etkinlik kapsamında Ağırnas’taki Çıraklık Okulu, Agios Prokipios Kilisesi/Kültür Sanat Müzesi, Mimar Sinan Evi ve Tarihi Belediye Binası’na gezi düzenlendi. Etkinlik programı Kayseri’de Mimarlar Odasının hazırladığı “Sinan’dan Bugüne Kamu Mimarlığı: Devlet ve Uygarlık” konulu afiş yarışması sergisinin açılışı ve Oktay Ekinci’nin aynı konulu semineriyle devam etti. Katılımcılar ayrıca, Kayseri Kent ve Mimar Sinan Müzeleri’ni de gezdi. 

Sinan Gönüllüleri de Ağırnas’taydı

“Sinan’a Saygı Projesi” gönüllüleri de Mimar Sinan’ın doğduğu kenti görmek, onun yaşamının izini sürmek, Sinan’ı biraz daha anlayabilmek için Ağırnas ve Kayseri’deki  etkinliklere katıldı. Gönüllüler, Mimar Sinan Evini ve Kayseri’deki Sinan Eserlerini inceleyerek, ÇEKÜL Vakfı’ndaki “Sinan Envanteri” için veri topladı.