AFYONKARAHİSAR'DA TARİH CANLANDIRILIYOR | ÇEKÜL

AFYONKARAHİSAR'DA TARİH CANLANDIRILIYOR

26.07.2005

Afyonkarahisar Valiliği; doğal, kültürel, tarihsel mirası korumak amacıyla başlattığı koruma ve restorasyon çalışmalarını “Afyonkarahisar’da Canlanan Tarih” adıyla kitaplaştırdı. Beş bin yıllık tarihiyle Afyonkarahisar; başta Frig dünyası olmak üzere pek çok uygarlığa merkezlik yapmış, dolayısıyla zengin bir tarihsel ve kültürel mirasa sahip bir bölge. Ancak geçmiş 30 yıl içinde çarpık yapılaşma ile şehrin bu değerli tarihi dokusu büyük tahribatlara uğratıldı. Başta Afyonkarahisar Valiliği’nin önderliğinde, ilgili bakanlıklar ve ÇEKÜL Vakfı’nın desteğiyle gerçekleştirilen koruma ve sağlıklaştırma çalışmalarıyla, merkezden ilçelere Afyon’un tüm doğal, tarihsel ve kültürel mirası bütüncül bir yaklaşımla ele alındı ve tarihi binalar özgünlükleri korunarak restore edildi.

Tüm bu koruma, sağlıklaştırma ve restorasyon çalışmaları sonucunda yenilenen Afyonkarahisar yapıtları, İbrahim Yüksel tarafından kaleme alınan “Afyonkarahisar’da Canlanan Tarih” kitabıyla tanıtıldı. Restorasyon çalışması biten tarihi yapıların önceki ve sonraki durumlarının fotoğraflı olarak karşılaştırıldığı kitapta,  yapıların tarihi ve geçirdiği evreler anlatıldı. Restore edilen yapılar arasında: Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz’dan bir gün önce karargah olarak kullandığı mekan olan Atatürk Kültür ve Sanat Evi, Tarihi Otpazarı Camisi,  Kadınana Okulu, Afyon Karahisar Lisesi, Çeşmeli Konak, Afyonkarahisar Semt Evi, Birlik Evi, Büyük Utku Anıtı ve tüm tarihi çeşmeler yer alıyor. Tarihi Millet Hamamı, Yanık Kışla, Sahipata (İshaklı) Kervansarayı, Karahisar Kalesi  ise restorasyonu devam eden projeler arasında… Ayrıca sağlıklaştırılan sokakların zemin düzenlemesini ise Afyonkarahisar Belediyesi Başkanı Abdullah Kaptan yüklendi.

Kapsamlı bir projenin parçası olan bu çabalara büyük destek veren Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek kitaba yazdığı sunuşta tarihsel ve kültürel mirasa verdiği önemi şöyle açıklıyor: “Tarihi kentlerdeki yapılar bir bakıma eski aile fotoğraflarındaki kişilerin simalarına benzer. Eski aile fotoğrafları yırtıldığında o kişilerin simaları nasıl kayboluyorsa, tarihi yapıları yıkılan kentlerin de simaları unutulur, kaybolur. Bir yandan milyarlarca lira harcayarak yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen bulgulara dayanıp geçmiş hakkında bilgi edinmeye çalışırken, diğer yandan tarihi yapılarımızı temellerine varıncaya kadar yok ederek gelecek nesilleri kültür mirasından mahkum etmeye kimsenin hakkı yoktur”.


Kitabın Adı: Afyonkarahisar'da Canlanan Tarih

Yazarı: İbrahim Yüksel

Yayımlayan: Afyonkarahisar Valiliği

Fotoğraflar: İbrahim Yüksel, İsa Kuş