Ana içeriğe atla

ADANA KÜLTÜR ENVANTERLERİ DİZİSİ ÇEKÜL KÜTÜPHANESİ'NDE

08.05.2008

ÇEKÜL Kütüphanesine, her gün Anadolu’nun dört bir köşesinden çok sayıda kitap gelmeye devam ediyor. Yeni gelen kitaplar arasında, Adana Valiliği tarafından hazırlanan ve ülkemizin önde gelen kentlerinden Adana'nın zengin kentsel varlıklarını bir araya toplayan ve tanıtan iki kitap özellikle dikkat çekiyor. Tüm kentlerimize örnek olacak bu kitaplar: Dört Bin Yıllık Öykü Adana” ve “Adana İlçeler Kültür Envanteri”.

Akdeniz’in büyümeye devam eden kentlerinden olan Adana, tarihi ve doğal mirasıyla da önemli kentlerimizden birisi. Çukurova’nın içinde barındırdığı dört bin yıllık bir geçmişin izlerini taşıyan Adana, kalesi, anıtsal yapıları, antik kentleri gibi tarihsel zenginliğinin yanı sıra, şelaleleri, nehirleri, gölleri ve bu doğal ortamda yaşayan bir çok hayvan türüyle de özel bir kent.

Adana Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, tüm bu özellikleri bir araya getirerek 2007 yılında“Dört Bin Yıllık Öykü Adana” isimli bir kitap yayınladı. Çukurova Üniversitesi  öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erman Altun, Prof. Dr. Nezihi Uygur ve bir çok  bilim adamının danışmanlığında hazırlanan kitabın sayfaları, Türkçe-İngilizce olarak sunuluyor. Adana’nın tarihinden kültürel mirasına, doğal dokusundan kültürel ve sosyal yapısına kadar pek çok bilgi kitapta yer alıyor.

Yayınlandıktan sonra, büyük bir eksikliği gideren kitabın yoğun bir taleple karşılanması üzerine Adana Valiliği, envanter içerikli kitaplar dizisini sürdürmek amacıyla, “Adana İlçeler Kültür Envanteri”ni hazırlıyor. Adana Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan kitabın iki ciltten oluşması tasarlanmış. Adana’nın ilçeleri, Toros’un içindeki ve ovadakiler diye ikiye ayrılarak inceleniyor.  Karaisalı, Pozantı, Aladağ, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ilçeleri yayınlanan birinci ciltte yer alıyor. Sit alanlarının yoğun olduğu bu ilçelerin tanıtıldığı kitapta, uzmanlar tarafından yeniden incelenen anıt ve sit fişleri yer alıyor. Hazırlanacak ikinci ciltte ise bu ilçeler, kültürel ve doğal mirasları ile tanıtılacak. Üçüncü kitapta da Seyhan, Yüreğir, Karataş, Yumurtalık, Ceyhan, Kozan ve İmamoğlu ilçelerinin tanıtılması planlanıyor.  


Tüm Haberler