Ana içeriğe atla
7 Ağaç Ormanları Dijital Haritada

7 Ağaç Ormanları Dijital Haritada

28.11.2019

ÇEKÜL Vakfının 1992 yılından bu yana devam eden ağaçlandırma programı 7 Ağaç Ormanlarının dikim sahaları artık online haritadan izlenebilecek. 7agac.org adresinden ulaşılabilir olan harita, ÇEKÜL Vakfının dikim sahalarının yanı sıra, hangi sahada hangi fidanların dikildiğini; fidanların özelliklerini; ağaçlandırma çalışmasında seçilen sahanın niteliğini de anlatan zengin bir içerikle oluşturuldu.

7 Ağaç Ormanları ÇEKÜL Vakfının 1992 yılından bu yana kurumsal kimliğindeki yapı taşlarından biri olmakla birlikte, gönüllülerin vakfetme düşüncesini ağaç dikmek yoluyla eyleme aktarma olanağı buldukları esas yapı. Bu yapı, 7 Ağaç Ormanları biriminin öncülüğünde sürdürülen çalışmalarla, tüketim alışkanlıklarını dönüştürme ana hedefiyle yoluna devam ediyor; doğadan aldığımızı yeniden doğaya vermeye dayayan yaklaşımıyla, “7 ağaç” fikri canlılığını koruyor.

Bugüne dek yaklaşık bir milyon doğaseverin desteğiyle dikilen 4 milyon fidan; Antalya, Bursa, Bilecik, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, İstanbul, İzmir, Kars, Kocaeli, Mardin, Muğla, Sivas, Şanlıurfa ve Van’da büyümeye, yaşamaya devam ediyor. Fıstık çamı, kızılçam, karaçam, akçaağaç, ardıç, akasya, huş, sedir, servi, meşe ve ceviz ağaçlarının toprakla buluştuğu lokasyonları 7agac.org sitesinden görebilir; 1992’de Beykoz’da başlayan ağaçlandırma çalışmalarını yıl yıl inceleyebilir ve dikilen fidanların fotoğraf ve bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Tüm Haberler