Ana içeriğe atla

3. KÖPRÜ KENTE, ÇEVREYE ve DOĞAYA KARŞI BİR SUÇTUR

01.04.2008

Orman Mühendisleri Odası Marmara Şubesi, 22 Mart Cumartesi günü Sarıyer Havantepe'de, İstanbul'a yapılacak 3. Köprüye karşı bir eylem gerçekleştirdi. Eyleme yaklaşık 25 sivil toplum örgütünün temsilcileri, Sarıyer ilçesi mahalle muhtarları ve Sarıyerliler katıldı. İstanbul kentinin kuzeyinde yer alan ormanlık alanların varlığına kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlayan eyleme ÇEKÜL Vakfı da destek verdi.

Ormanlık ve tarım alanlarının rahatlıkla görülebildiği Havantepe'de basın açıklamasını okuyan Orman Mühendisleri Odası Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Uçkun Geray, kentin kuzeyinde yer alan bölgenin, 3. köprü yapıldığı takdirde ticari ve siyasi rantın saldırısına açılacağına dikkat çekti. Geray, ''İstanbul'da daha önce yapılmış olan köprülerle ilgili araştırmalar, köprüleri kullanan yolcu sayısının araç sayısı oranında artmadığını göstermektedir. Köprülerin, kent içi araç trafiğine veya artan nüfus nedeniyle yoğunlaşan yolcu trafiğine çözüm getirmediği görülmektedir. O nedenle yolcu taşınmasına katkısı yoktur. İlk iki köprünün ormanlar ve yabanıl çevre üzerindeki olumsuz etkileri de ortadayken, 3. köprünün yine de gündeme geliyor olması, bu yatırımın amaçları konusunda kuşkular yaratmaktadır. Ormanlar, arsa spekülatörleri tarafından, en ucuza hatta bedelsiz arazi edinme kaynakları olarak görülüyor. 3. köprünün yapımı halinde, çevre ve bağlantı yollarıyla birlikte Belgrad Ormanı büyüklüğünde bir ormanlık alan ve bir o kadar da tarım veya yabanıl alan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.'' dedi.


Orman Mühendisleri Odası Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Uçkun Geray

3. köprünün yapımının, Türkiye'nin de taraf olduğu; Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme, Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Ortamlarını Koruma Sözleşmesi ve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi gibi uluslar arası sözleşmelerle Avrupa Kentsel Şartı'na da aykırı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uçkun Geray, köprü yapıldığı taktirde, kente, çevreye ve doğaya karşı suç işleneceğini ifade etti.

Sarıyerliler Derneği, Halkevleri Sarıyer Şubesi, Sarıyer Barınma Hakkı Platformu(SABAH), Sarıyer ADD, Boğaziçi Çevre Derneği(BOCEV), KESK, Or-Kam Sen, Tema, ÇEKÜL Vakfı ve pek çok doğa ve çevre derneği ile Sarıyer'in mahalle muhtarlarının da katılarak desteklediği eylemde, Köprü Değil Yaşam Hakkı,  Orman Yoksa Su da Yok, Ormanlar Sahipsiz Değildir gibi sloganlar söylendi.

Sivil toplum örgütü temsilcileri ve mahalle muhtarlarının da söz aldığı eylemde, İstanbul'un ulaşım ve taşımacılık sorununun köprülerle çözülemeyeceği, aksine pek çok soruna neden olacağı vurgulandı.

Tüm Haberler