2007’NİN SON “KÜLTÜR ELÇİLERİ” KARS’TAN | ÇEKÜL

2007’NİN SON “KÜLTÜR ELÇİLERİ” KARS’TAN

21.06.2007

Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin desteğiyle yürütülen Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programının son durağı Kars’tı. 7-10 Haziran 2007 tarihleri arasında Kars il merkezinde yapılan eğitimde yirmi “Kültür Elçisi” sertifikalarını aldı.

Kars’ın coğrafi özellikleri Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Prof. Dr. Şaban Maraşlı tarafından anlatıldı. Kars’ın doğal mirasıyla ilgili verilen bilgilerden sonra, Kafkas Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğrencisi Yakup Şaşmaz ve Sedat İnak tarafından, Aras Kuş Halkalama ve Gözlem Eğitim Merkezi’nin projelerinden biri olan Kuyucuk Gölü Kuş Gözlemi çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Daha sonra öğrenciler ile birlikte Kuyucuk Gölü’ne gidildi ve dürbün-teleskop kullanımı anlatıldı. Göl çevresinde yaşayan bazı yırtıcı ve ötücü kuş türleri izlendi. İlk günün sonunda öğrenciler, doğal mirasın önemi ve korunması konusunda temel bilgileri edindiler.

Programın ikinci günüde, Mimar Ali İhsan Alınak tarafından, eski ve yeni Kars’ın fotoğraflarıyla zenginleştirilmiş bir sunum eşliğinde, Kars’ın kent dokusu ve sivil mimari özellikleri anlatıldı. Sunumdan sonra Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nu makamında ziyaret eden öğrenciler, başkanla sohbet etme fırsatı buldular. Yapılan kent gezisinde, her zaman geçtikleri sokakları farklı bir bakış açısıyla incelediler. Paşa Köşkü ve Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden sonra gezinin ilk durağı Kars Kalesi’ydi. Kars Kalesi’nin tarihi ve yapısal özelliklerinin anlatılmasından sonra, Kümbet Camii ziyaret edildi. 12 Havariler Kilisesi adıyla da bilinen Kümbet Camii’nin mimari özellikleri öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi. Ardından Orta Kapı diye bilinen ve 1890’lı yıllarda Ruslar’ın Baltık mimari tarzında inşa ettikleri yapılardan oluşan yerleşim yeri gezildi. Kars Ticaret ve Sanayi Odası ile Defterdarlık Misafirhanesi ziyaret edilerek, burada yapılan restorasyon çalışmaları Mimar Ali İhsan Alınak tarafından öğrencilere anlatıldı. Kars kent dokusunun çarpıcı örneklerinden biri olan Hekimevi ziyaretinden sonra öğrenciler, gezi boyunca tuttukları notlar ve eskiz çalışmalarından faydalanarak kentin kültür haritasını hazırladılar.

Üçüncü gün, eğitim çalışması kapsamında Kars Müzesi Müdürü Necmettin Alp tarafından hazırlanan Kars’ın tarihi ve arkeolojik özellikleri anlatıldı. Kars’ta yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunan ve müzede sergilen eserlerin özellikleri, görseller eşliğinde öğrencilerin katılımıyla sunulduktan sonra, Kars ve çevresinde bulunan arkeolojik ören yerleri tanıtıldı. Ardından, Kars Müzesi’nden sanat tarihi uzmanı Zeynel Abidin Yaşlı eşliğinde Ani ören yerine gidildi. Ani ören yeri gezisi, kentin kale kapılarından biri olan Aslanlı Kapı’dan başladı ve  Keçeli Kilisesi, Tigran Honents Kilisesi, Ani Katedrali, Fethiye Camii, Ebul Menucehr  Camii ve Selçuklu Kervansarayı’nın gezilmesiyle son buldu. Öğrenciler, Ani Ören Yeri’nde gördükleri yapıların, mimari ayrıntıların, rölyef ve çini süslemelerin eskizlerini yaptılar. Geziden sonra kent konseyine dönen öğrenciler, eskiz çalışmalarından faydalanarak seramik hamurundan objeler yaptılar ve  Kent Konseyi’nde sergilediler.

Eğitimin dördüncü ve son gününde, Kars’ın folklorunun anlatıldığı ve yemek kültürüyle ilgili örneklerin verildiği sunumlarla öğrenciler kentlerine ait kültürü farklı açılardan tanıma fırsatı buldular. Kars Belediyesinden Berha Timar’ın “Kars’ın Yemek Kültürü” konulu sunumundan sonra öğrenciler, Kamer Restoranda yöresel yemekleri tattılar. Öğleden sonraki programda, Halk Bilimi Uzmanı Ömer Bağcı, Kars Halk Oyunları ekibi ile birlikte öğrencilere Kars yöresine ait halk oyunları kıyafetlerini, oyunlarını tanıttı. Daha sonra Kars aşıkları Bilal Ersarı ve Ensa Şahbazoğlu sazlarıyla, halk türküleri, aşık atışmaları ve koçaklama örnekleri verdiler. Öğrencilerin de katılımıyla renklenen halk oyunları gösterisi son bulduktan sonra Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun da katılımıyla sertifika töreni gerçekleşti. Sertifikalarını alan öğrenciler, bu yılın son “Kültür Elçileri” olarak Kars’taki eğitimlerini tamamladılar.