Ana içeriğe atla

2 Yeni kitap kütüphanemize eklendi

13.06.2014

Çifteler Köy Enstitüsü: Anılar, izlenimler: Doç.Dr.Kemal Yakut’un Çifteler Köy Enstitüsü mezunlarıyla, o atmosferde yaşamış, tecrübe ve bilgiler edinerek hayatını şekillendirmiş insanlarla gerçekleştirmeyi tasarladığı sözlü tarih çalışması önerisi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesinin desteğiyle hayat buldu ve bir kitap haline getirildi.

 

Köy Enstitüleri, hizmet verdiği yıllar içinde toplam 17 bin mezun verdi. 1941 ve 1953 yılları arasında Eskişehir’deki Çifteler Köy Enstitüsü ise 12 yıllık eğitim serüveninde 1300 mezunuyla bu imece içinde başarıyla hizmet verdi.

Samimi duygularla ve özlemle kaleme alınan bu kitap, Çifteler Köy Enstitüsü mezunu 28 öğrencinin anıları ve fotoğraflarıyla okuyucuyu o günlere götürüyor; o dönemi anlayabilme imkânı sunuyor ve köy enstitülerinin ne ifade ettiğini sergiliyor.

Kitaptan birkaç alıntıyı sizinle paylaşmak isteriz:

“Köy enstitüleri, Cumhuriyet’in uygarlık savaşının, toplumdaki ileri-geri kavgasının ve vatandaşının ayağa kalkmasının temel kurumlarından biri olarak karşımıza çıkar.”

“Sınavla enstitüye kabul edilmiş, sağlıklı kırsal kesim çocuklarının tüm öğrenim giderleri devlet tarafından karşılanırdı. Bu eğitim kurumları, eğitim öğretim hizmetleri yanında, araştırma, inceleme, üretim ve yönetim süreçlerini de barındırmaları nedeniyle okul değil, ‘enstitü’ olarak adlandırılmışlardır.”

Melahat Süder , “Bizim öğretmenlerimiz sanki gökten zembille inmiş. Bu tabir ender kişiler için kullanılır. Hepsi öyleydi.”

Mehmet Cengiz, “Köy enstitüleri aslında unutulmayacak temeller atmıştır; ama maalesef bazı kesimlerin menfaatlerine dokunduğu için kapatılmış. ‘Köylü uyanmasın, onlar uyanırsa bizim bazı işlerimiz aksayabilir diye’ okulları bu şekilde kapattılar; ama o ruhu biz halen taşıyoruz.” 

Evvel Zaman İçinde ACIBADEM: Cemal Küçüksezer’in yazdığı, ÇEKÜL Yönetim Kurulu ve Hasan Özgen’in yayın koordinatörlüğünü yaptığı, Kadıköy Belediyesinin desteğiyle kitaplaştırılan bu eser, anılarda gezmek isteyen okuyuculara 251 noktanın ve 900 semt sakininin öyküsünü sunuyor.

Döneme tanıklık eden semt sakinlerinin kimlikleri, anıları ve yaşamlarından kesitlerle zenginleştirilip zaman zaman masalsı bir havaya büründürüldüğü bir kitap “Evvel Zaman İçinde Acıbadem Rehberi”. 

Bu kitaplara ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezinden ulaşabilirsiniz.

http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi

Google+ sayfamızı takip ederek ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezine eklenen yeni yayınlardan haberdar olabilirsiniz.

ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezi Google+ Sayfası

Tüm Haberler