Ana içeriğe atla

1. DERECE DOĞAL SİT ALANI İMARA AÇILDI

26.08.2008

Ürgüp Ortahisar beldesinde 1.Derecedeki Doğal Sit Alanı’na lokanta yapılması için 180 metre karelik bir alan imara açıldı. Kaya mezar ve her yönü kaya taka mezarlar ve tünellerle kaplı İshak Kalesi ve peribacaları konilerinin olduğu sit alanında şu anda Ortahisar Belediyesi tarafından yaptırılan 180 metre karelik bir lokanta bulunuyor.

Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun projeye onay vermemesine rağmen,  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından sadece 180 metre karelik bir alanın imara açılması, 1. Derecedeki Doğal Sit Alanı’nın korunamadığının en büyük göstergesi.

Oluşumu 60 milyon yıl önce başlayan ve bir çok uygarlığın yaşam alanı olan “Peri Bacaları” bölgesinde yaşanan bu ayıp, duyarlı insanların ve ÇEKÜL Vakfı temsilcilerinin de gündeminde.

Doğal Sit alanında imara açılan bölgedeki lokanta ve yanındaki park alanı, özel bir şahıs tarafından belediyeden kiralanarak işletilmeye devam ediliyor.

1. Derece Doğal (Tabii) Sit Alanı Nedir?

Bilimsel muhafaza açısından evrensel değeri olan, ilginç özellik ve güzelliklere sahip olması ve ender bulunması nedeniyle kamu yararı açısından mutlaka korunması gerekli olan, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak alanlardır.

Tüm Haberler