E-Bülten, Sayı 7, Şubat 2008 

Tarihi Kentler Birliği’nin 2008 Yılı İlk Semineri Bergama’da Yapıldı

ÇEKÜL Vakfı’nın önderliği ve danışmanlığıyla 2000 yılında kurulan Tarihi Kentler Birliği, 2008 yılının ilk seminerini 8-10 Şubat tarihlerinde Bergama’da gerçekleştirdi. Ülkemizin tarihi ve kültürel varlıklarının korunması yolunda örnek etkinlikler gerçekleştiren Tarihi Kentler Birliği’ne üye 227 belediyeden gelen 400’e yakın konuk, “Arkeolojik Varlıklarla Kentsel Dokuların Birlikte Değerlendirilmesi” konulu seminer kapsamında düzenlenen panele katıldılar, kentte ve arkeolojik alanda incelemelerde bulundular.
>> devamı

İstanbul’a 3. Köprüye Karşı Çevre STK’ları Platformu

Çevre STK’ları, İstanbul’a yapılacak üçüncü köprünün doğal yaşam üzerindeki olası tehditlerine karşı bir platform oluşturmak amacıyla 6 Şubat 2008 günü bir araya geldiler. TEMA, Doğa Derneği, ÇEKÜL, Türkiye Ormancılar Derneği, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, Kuş Araştırmaları Derneği, Doğal Hayatı Koruma Derneği, WWW-TR temsilcileri, köprünün olası çevresel etkilerine karşı ortak bir strateji ve eylem planı geliştirme kararı aldılar.
>> devamı

Çanakkale’de 14 Yıllık Bir Çekül Temsilcisi: Mimar İsmail Erten

1994 yılından bu yana Çanakkale’de ÇEKÜL Vakfı adına temsilcilik görevini yürüten mimar İsmail Erten, Çekül’ün misyonu ve vizyonunu içten benimsemiş, Çanakkale’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş birçok etkinlik ve çalışmaya değerli katkılarda bulunmuş bir koruma gönüllüsü. İsmail Erten’le yaptığımız söyleşiyi paylaşıyoruz.
>> devamı

Başkentin Tarihe Açılan Kapısı Altındağ
 

Eski Ankara, yani Altındağ… Ankara’yı Ankara yapan bütün değerlerin Altındağ İlçesinde oluşu burayı önemli bir bölge haline getiriyor. Altındağ Belediyesi tarafından başlatılan “Sokak Sağlıklaştırma Projeleri” ve “Kentsel Tasarım” çalışmaları ise şimdiden tüm bölgenin ve Ankara’nın çehresini değiştirmeye başladı.
>> devamı

Sinan’a Saygı Projesinde Yeni Gelişmeler

Çekül Vakfı Sinan’a Saygı Fotoğraf Yarışması’na katılımlar sürerken, yarışmayı özendiren geziler düzenleniyor. Ayrıca, projeye destek veren Multi Turkmall tarafından, yarışmanın birincisine, Türkiye’de dilediği bir ildeki Sinan eserini görebilmesi için iki günlük seyahat armağan edileceği duyuruldu.
>> devamı

Çekül Bilgi-Belge Merkezi’nde Yeni Yayınlar

ÇEKÜL Bilgi-Belge Merkezi’ne ulaşan yeni yayınlar bu köşeden izlenebilecek. Tanıtılacak yayınların büyük çoğunluğu, yaygın dağıtım kanalları aracılığıyla kitapevlerinin raflarına pek de çıkmayan, vakıflar, belediyeler, valilikler, enstitüler ya da yazarın kendi olanaklarıyla gerçekleşmiş özgün kaynaklar.
>> devamı

 

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülteni düzenli olarak almak istiyorsanız tıklayınız.
Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.