E-Bülten, Sayı 4, Aralık 2007 

Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Prof. Sözen’in


Prof. Dr. Metin Sözen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer görüldü. Sözen’in ödülü, 19 Aralık günü saat 10.00’da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yapılan basın toplantısıyla, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıklandı. Ödül töreninin 2008 yılının Ocak ayında Ankara’da yapılması bekleniyor.
>> devamı

Global Tanıtım’dan “Kültür Elçileri”ne Yeni Yıl Armağanı

GLOBAL Tanıtım, yeni bir yıla girmeye hazırlandığımız bugünlerde, 181 “Kültür Elçisi”ne 2008 yılında, TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisine bir yıllık abonelik armağan etti. Örnek bir kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını temsil eden bu desteği, yeni yıllarını kutladığı müşteri ve dostlarıyla da paylaşan Global Tanıtım’a teşekkür ederiz.
>> devamı

Korumayı Yaşam Biçimi Bilmiş Bir Diyarbakır Gönüllüsü

ÇEKÜL Diyarbakır Bölge Koordinatörü arkeolog Nevin Soyukaya, engel tanımayan azmi ve inancı, olağanüstü çalışma disiplini, tükenmeyen enerjisiyle Çekül’ün örnek bir koruma gönüllüsü…Soyukaya 1989 yılında, henüz Çekül kurulmadan önce, Metin Hocasıyla tanışmasının, koruma bilincinin gelişmesinde önemli bir başlangıç olduğunu söylüyor.
>> devamı

İklim Değişikliği, Su Sorunu ve Ormanlar


Küresel iklim değişikliğinin başlıca nedeni, sanayileşme ve fosil yakıt kullanımının sonucunda atmosferde normal sınırların üzerinde karbon birikmesidir. 13-14 Aralık tarihlerinde yapılan “Küresel İklim Değişimi ve Su Sorunlarının Çözümünde Ormanlar Sempozyumu”nda, bu sorunlar tartışıldı ve en etkili çözüm yollarından biri olan ormanların çoğaltılması gündeme getirildi.
>> devamı

Ortaçağ Anadolusunda Selçuklu’nun Aydınlık Dünyası


“2007 Mevlana Yılı” dolayısıyla, 15-17 Kasım tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilen “Selçuklu Çağında Mimarlık Sempozyumu”nda, Selçuklu dönemi mimarisi, mimariye bağlı sanatlar, bu dönem etkileşimleri, Selçuklu yapılarının koruma ve restorasyon sorunları ele alındı.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]