E-Bülten, Sayı 26, Mart 2011 

Endüstri Mirası Yapısı “Hamursuz Fırını” Kapılarını İlk Kez Bir Sergi İçin Açtı

ÇEKÜL olarak 20 yıllık birikim ve tecrübemizle, “endüstri mirası”nın korunarak yaşatılması ve kent yaşamına katılması için bilinç ve duyarlılık yaratmak amacıyla “İstanbul-Marsilya: Endüstri mirasını görünür ve anlaşılır kılmak” başlıklı bir proje geliştirdik. Proje, çağdaş sanatı toplumun farklı kesimleriyle buluşturmak amacıyla 1994 yılında Marsilya’da kurulan Bureau des compétences et désirs (Yetenekler ve İstekler Ofisi) ile birlikte yürütülüyor.

>> devamı

Endüstri Mirası
Okullarda


“İstanbul-Marsilya: Endüstri Mirasını Kentte Görünür ve Anlaşılır Kılmak” projesi kapsamında planlanan eğitimler başladı. Eğitimler iki bölümden oluşuyor: Öğretmen Eğitimleri ve Öğrenci Eğitimleri. ÇEKÜL Vakfı Eğitim Birimi tarafından hazırlanan “Eğitim Paketi” 48 öğretmen ile paylaşıldı.
>> devamı

Gaziantep Yola Devam Ediyor

2005 yılından bu yana yürüttüğü “Kültür Yolu” projesiyle dikkatleri çeken Gaziantep, koruma-yaşatma çalışmalarına devam ediyor. Mart ayı başında ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜL Vakfı inceleme heyeti, yeni projeleri yerinde görmek için Gaziantep’teydi.
>> devamı

Aksaray’da Tarihi Koruma Projeleri

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen önderliğindeki ÇEKÜL inceleme ekibinin Mart ayında ziyaret ettiği kentler arasında Aksaray da bulunuyor. Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’nın ev sahipliğinde yapılan toplantı ve alan gezilerinde, kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi, yeni hedefler belirlendi.
>> devamı

Çanakkale Kent Müzelerini Tartıştı


Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, kuruluşunun ikinci yıldönümü nedeniyle önemli bir toplantıya esin kaynağı oldu. 5-6 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen “Çanakkale Müzeler Buluşması 3”te kent müzeleri ayrıntılı olarak konuşuldu.

Etkinliğin birinci gününde katılımcılar Çanakkale Deniz Müzesi Konferans Salonu’nda bir araya geldi.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.