ÇEKÜL Akademi Yeni Dönem Eğitimleri Başlıyor

ÇEKÜL Vakfı yirmi yıllık birikim ve tecrübelerini paylaşmak için, geçen yıl ÇEKÜL Akademi eğitim birimini kurdu. ÇEKÜL Vakfı’nın Akademi eğitimleri “Kültürel ve Kentsel Koruma” alanında çalışmalar yürüten kamu-yerel-sivil-özel kesimleri hedef alarak hazırlandı. ÇEKÜL Akademi’nin Tarihi Kentler Birliği üye belediyeleri için hazırlanan yeni dönem eğitimleri ise Mart ayında başlayacak.
>> devamı

Antakya Ekipleriyle Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Antakya’da başlayan koruma-yaşatma çalışmalarını değerlendirmek için, ÇEKÜL Evi’nde bir toplantı yapıldı. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Yavaş ve ekipleri ile KUDEB yetkilileri katıldı. Toplantıda ÇEKÜL Vakfı uzmanları da görüşlerini bildirmek için hazır bulundu.13 maddeden oluşan gündem maddeleri detaylarıyla tartışıldı
>> devamı

Siverek Hem Korumak, Hem Yaşatmak İçin Adım Attı

Sönmüş bir yanardağ olan Karacadağ’ın eteklerine kurulmuş Siverek kenti. Adıyaman’a, Diyarbakır’a, Mardin’e komşu; Fırat havzasının önemli geçiş kentlerinden biri.
Siverek, kuzey Mezopotamya’nın yüksek platolarındaki bir tarım ve hayvancılık kenti. Geçen yıl sit alanı ilan edilen eski kentte, yirmi kadar tescilli yapı bulunuyor. Bu yapılardan bir hamam ve bir konak restore edilerek yeniden işlevlendirilecek.
>> devamı

Eski Malatya Battalgazi’de Koruma İvmesi Artıyor

Eski Malatya olarak bilinen ve ismini 8. yüzyılda yaşamış “Battal Gazi”den alan Battalgazi kenti, Malatya’nın en önemli ilçelerinden biri. Tarihi kent merkezinde bulunan 1224 yılında Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Ulu Cami, 1632 yılında yapılmış ve restorasyonu bitmek üzere olan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, hamamlar, kümbetler ve geleneksel mimarinin hala görülebildiği sokaklar kenti özel kılan değerler arasında.
>> devamı

7 Agaç’tan Mesaj Var! Aşkınız İçin Dünyayı Tersine Çevirir misiniz?


ÇEKÜL Vakfı’nın 7 Ağaç Ormanları Projesi, doğa dostlarını “Sevgililer Günü”nde de aynı amaç için birleştiriyor.

Sevgililer Günü gibi özel günlerde doğaya duyarlı davranmayı tercih edenler “7 Ağaç Ormanları” kapsamında oluşturulan ormanda sevdikleri adına ağaç diktirebiliyor.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.