E-Bülten, Sayı 19, Mart 2009 

"Yapıların Diliyle İstanbul" Eğitimi Başladı

ÇEKÜL Vakfı, eğitim projelerine bir yenisini daha ekledi. Lise öğrencilerine yönelik hazırlanan "Yapıların Diliyle İstanbul" eğitim programının pilot uygulaması, Darüşşafaka Eğitim Kurumları 9. ve 11. sınıflardan 16 öğrencinin katılımıyla yapıldı. İstanbul, altı gün süren eğitim uygulamasıyla, yapıların hikâyeleri ve eskizleri üzerinden öğrencilere anlatıldı. ÇEKÜL Vakfı kurucularından Prof. Dr. Necati İnceoğlu ve Sinan'a Saygı Projesi gönüllüleri, eğitime gönüllü destek verdi.
>> devamı

Köyler Yaşamalıdır Projesi Örnek Oluyor
 
 
Yerel kültürel varlıklarına sahip çıkan köylerin sayısı her geçen gün artıyor. Özgün değerlerini korumak ve yaşatmak amacıyla girişimlerde bulunan köyler, ÇEKÜL’ün “Köyler Yaşamalıdır” projesine ilgi gösteriyor. Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Bağlıca köyü de proje kapsamında doğal ve kültürel mirasını korumaya hazırlanıyor. Bağlıca köyünün korunması için ilk adım ÇEKÜL Vakfı’nda yapılan bir toplantıyla atıldı.
>> devamı

Bizler olmasak da Ağırnas’taki Projeler devam etmeli

“Koca Mimar Sinan”ın doğduğu kent, Koramaz Vadisi, yer altı evleri, bezirhaneler dediğimizde aklımıza gelen, fark etmeye başladığımız bir kent var: Ağırnas kamu-yerel-sivil-özel birlikteliğiyle bütüncül bir kentsel koruma modeli uyguluyor. Projenin danışmanlığını yürüten ÇEKÜL Vakfı Kapadokya Bölge Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Suat Çabuk, 1999 yılından bu yana kentte yapılanları ve çalışmaların sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması yönündeki çabaları anlattı.
>> devamı

Şanlıurfa Kültür Elçileri Paylaşmayı Hedefliyor
 
 
15-18 Mart 2007 tarihinde Kentler Çocuklarındır Projesi Kültürel Miras Eğitim Programı kapsamında eğitim alarak Kültür Elçisi olan Şanlıurfalı öğrenciler, ilk günkü heyecanlarıyla proje üretmeye devam ediyor. İki sene önce “bana kentimi anlat, bana kendimi anlat” sloganıyla kentlerine farklı bir gözle bakmayı öğrenerek, kültürel mirasın bir kentin yaşaması için ne kadar önemli olduğunun bilincine ulaşan öğrenciler, şimdilerde arkadaşlarıyla bilgilerini paylaşmaya hazırlanıyor.
>> devamı

ÇEKÜL’de Geleneksel Halk Müziği ve Anadolu Çalgıları Akşamı

Geleneksel yaşam kültürümüzün en zengin kaynaklarından biri olan Anadolu halk müziği, bu müziğin ve vazgeçilmez çalgısı bağlamanın önde gelen temsilcilerinden Okan Murat Öztürk’ün katılımıyla, ÇEKÜL Paylaşım Toplantıları’nın sonuncusunda gönüllülerle buluştu. Anadolu halk çalgılarındaki çeşitliliğin ve “Müzik Müzeleri”nin gerekliliğinin de konuşulduğu söyleşinin ardından, Okan Murat Öztürk ve Erdem Şimşek’in birlikte sundukları halk müziği dinletisi coşkuyla karşılandı.
>> devamı

Bir Hüsn-i Hat Sergisi: Bursa Ulu Cami
 
 
Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti tarihi Bursa kentinin simgesi Ulu Cami’nin en önemli özelliklerinden biri de, sahip olduğu olağanüstü hat koleksiyonudur. 2006 yılında Kaynak Yayınları tarafından basılan ve Zafer İhtiyar tarafından kaleme alınan Bir Hüsn-i Hat Sergisi: Bursa Ulu Cami başlıklı kitap bu sıra dışı güzellikleri, yalın dili, nitelikli fotoğrafları ve 160 sayfadan oluşan büyük boyutlu özenli baskısıyla okuyucusuyla buluşturuyor.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.