E-Bülten, Sayı 18, Ocak 2009 

Denizli, Doğa ve Kültür Turizmi İçin Yeniden Yapılanıyor

Geçen yıl Haziran ayında Denizli Valiliği ile Denizli Belediyesi’nin girişimleri ve ÇEKÜL Vakfı’nın destekleriyle başlayan Denizli yol haritası çalışmaları sonuçlarını vermeye başladı. 2009 yılında somut sonuçlara ulaşmak için girişimlerine devam eden Yürütme Kurulu, yol haritasında gelinen noktayı değerlendirmek için yeniden bir araya geldi. 19-20 Ocak tarihlerinde Denizli Valiliği’nin ev sahipliği ile Denizli Polis Evi’nde geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi.
>> devamı

Kemaliye, Tarihi Evlerini Hikayesiyle Yaşatmaya Çalışıyor

  
ÇEKÜL Vakfı’nın 1998 yılında başlattığı “7 Bölge 7 Kent” projesi kapsamında yer alan Kemaliye’de, kent kimliğinin korunması ve yaşatılması için yapılan çalışmalar devam ediyor. Osmanlı’nın sivil mimari örneklerini yansıtan sofa, divanhane, kiler, selamlık gibi bölümleriyle ayakta kalmayı başaran Kemaliye Evleri, taş, ahşap ve kerpicin bir arada kullanılmasının da en güzel örneğini oluşturuyor. Tarihi evlerin restorasyon çalışması devam ederken, hikayeleri de araştırılıyor.
>> devamı

Yörük Köyünden Zonguldak’ın Endüstri Mirasına Uzanan Korumacılık Öyküsü

Limanı ve taş kömürüyle ülkemizin sanayileşme serüveninde öncü bir rol üstlenmiş olan Batı Karadeniz’in gözde kentlerinden Zonguldak, endüstri mirasımızın önemli örneklerini barındırır. Bu mirasın korunması için gönüllü çalışmalar yürüten duyarlı insanların çabaları, kentin kendine has özelliklerini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Zonguldak’ta uzun yıllardır bu alanda çalışmalar yürüten ÇEKÜL Vakfı Zonguldak temsilcisi Mimar Muhsin Maden, Yörük köyünden başlayarak, kömür ocaklarına uzanan korumacılık öyküsünü anlatıyor.
>> devamı

Doğal Güzellikleriyle Bilinen Gürün, Kent Merkezini Yeniliyor
 

Sivas’ın doğal güzellikleriyle bilinen ilçesi Gürün’de, kent merkezinin de daha temiz ve düzenli bir görünüm kazanması için yenileme çalışmaları yapılıyor. Gürün’deki doğal miras alanlarından biri olan Gökpınar gölü, rafting yapmak isteyenlerin akınına uğrarken, Gürün kent merkezi de ziyaretçilerin uğrak noktası oluyor. Gürün Belediyesi de kentin metruk alanlarını ve sokaklarını yenilemek, sivil mimari örneği konaklarını restore etmek için çalışmalar yürütüyor.
>> devamı

Kültür Elçileri El Becerileriyle Kentlerini Anlatıyor

Öğrenmeye hevesli meraklı bakışlar, ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri’nin en belirgin özellikleri arasında yer alıyor. Henüz 6. sınıfta okuyan Kültür Elçileri, önce kentlerini tanımak, sonra da korumak için hazırlanan eğitim programına aktif katılım sağlayarak, el becerilerini ve farkındalıklarını geliştirdikleri atölyelerde kentlerini anlatan resimler, bebekler, haritalar yapıyor. Her bir Kültür Elçisi, paylaşmayı, yardım etmeyi, gözlemlerini somut olarak aktarmayı bu atölyelerde deneyimliyor.
>> devamı

Van Gölü Havzası’ndan Yükselen Hakkari’nin Gür Sesi
 
2007 yılında Hakkari’de düzenlenen III. Uluslararası Van Gölü Havzası Sempozyumu bildirileri Prof. Dr. Oktay Belli’nin editörlüğünde kapsamlı bir kitapta bir araya getirildi. 2004 yılından bu yana Van Gölü Havzası’nın doğal ve kültürel birikimini değerlendirmek, bölgenin uzun yıllar değinilmemiş birikimini günyüzüne çıkarmak amacıyla yapılan sempozyumların çıktılarını derleyen yayınlar, havza ölçeğinde oluşturulan kalkınma modeline zemin oluşturmak açısından büyük önem taşıyor.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.